Mladý africký študent navrhol šikovné riešenie pre nové internáty v najstaršej anglickej škole v Keni, ktoré odstráni hneď dva problémy naraz – zbaví internát nepríjemného zápachu z latrín a umožní v internátnych kuchynkách variť na plyne namiesto na palivovom dreve z neďalekého lesa.
Nedostatky nového internátu
Keď v januári uplynulého roka najstaršia anglická škola Maseno na západe Kene otvorila nové internáty pre 720 študentov, dlho sa z novej stavby netešila. Zle vykopané jamy v latrínach a chybný odpadový systém internát rýchlo zaplavili nepríjemným zápachom a v krátkej dobe začali znečisťovať aj miestnu pitnú vodu. K zdraviu študentov nepomohli ani kuchyne, ktoré na varenie používali drevo z lesa a mali tak negatívny dopad aj na životné prostredie. Vtedy ešte len 16-ročný študent školy Leroy Mwasaru odmietol nečinne sledovať zhoršujúcu sa situáciu na internátoch a zobral veci do vlastných rúk. So spolužiakmi navrhol „bio reaktor“, ktorý zbiera ľudský odpad z latrín a spolu s kuchynským odpadom ho premieňa na ekologický plyn vhodný na varenie na sporákoch.
Vynález, ktorý dostal pracovný názov HWB (Human Waste Bioreactor), okrem odpadu z toaliet a kuchyne môže zúžitkovať aj organický odpad hospodárskych zvierat a zvýšiť tak celkovú produkciu plynu. „Ide o komoru, ktorá zbiera ľudské a zvieracie exkrementy ako aj odpad z kuchyne, ktorý mikroorganizmy rozkladajú. Pri procese vzniká bioplyn – zdroj obnoviteľnej energie , ktorý je zložený hlavne z metánu, podobne ako fosílne palivá a plyn, ktoré sa využívajú v sporákoch. Plyn sa skladuje v reaktore a je pripravený na použitie v podobe paliva,“ vysvetlil študent.
Raketový úspech
Šikovný nápad zaujal aj miestnych odborníkov, ktorí Leroya a jeho tím v lete tohto roka v rámci projektu Innovate Kenya pozvali do USA, kde mohli pracovať na rozvoji dizajnu spolu so študentmi strednej školy Massachusetts Institute of Technology. Už v septembri mladík z Kene predstavil funkčný prototyp svojho reaktoru a spustil kampaň na vyzbieranie financií pre nákup plastovej biokomory na zbieranie odpadu. V novembri svoj projekt predstavil aj na konferencii Techonomy 2014 v Kalifornii, kde po rozhovore s odborníkmi získal ďalšie nápady na zdokonalenie svojho vynálezu.
„Po úspechu nášho druhého prototypu sme usilovne pracovali na návrhu toalety, ktorá by oddeľovala moč od exkrementov, keďže tekutina by znížila produkciu plynu prípadne mohla celý proces zastaviť,“ vysvetlil Leroy.
Druhý prototyp je už nainštalovaný na internátoch, kde využíva aj odpad zo školskej farmy. Kuchyňa však okrem bioplynu ešte stále využíva aj drevo, keďže produkcia plynu zatiaľ nedosahuje potrebné hodnoty. Leroy zatiaľ pracuje na finálnej verzii „bioreaktoru“, ktorého stavba a inštalácia bude síce stáť okolo 70-tisíc dolárov, zníži však náklady na palivové drevo na internáte minimálne o polovicu a poskytne mnoho benefitov pre životné prostredie i zdravie študentov. Sedemnásťročný inovátor dúfa, že úspešná realizácia nápadu mu pomôže k založeniu vlastnej spoločnosti na výrobu bioplynu z ľudského odpadu. Leroy, ktorý chce zmeniť tvár Kene a poskytovať služby najmä chudobným komunitám, plánuje ceny za svoje služby eticky prispôsobovať finančným možnostiam zákazníkov.
www.grist.org, www.hwbteam2014.blogspot.com