- aktualizované 7. júla, 12:22
Priemerná teplota na Zemi dosiahla vo štvrtok ďalší rekordný zápis, pričom to bolo tretie takéto historické maximum v priebehu tohto týždňa.
Podľa neoficiálnych záznamov bola vo štvrtok na Zemi priemerná teplota 17,23 stupňa Celzia, ktorá o päť stotín prekonala hodnoty z utorka a stredy zhodne na úrovni 17,18 stupňa Celzia. Rekordná teplota bola nameraná aj v pondelok, a to 17,01 stupňa Celzia.
Užitočný obraz diania vo svete
Hoci sa priemerná svetová teplota nemusí zdať veľmi vysoká, je to takmer o celý stupeň Celzia viac ako bol priemer v rokoch 1979 – 2000, ktorý bol vyšší ako priemery v 19. a 20. storočí.
Klimatológ Sean Birkle z University of Maine, tvorca nástroja Climate Reanalyzer, uviedol, že denné údaje sú neoficiálne, ale sú užitočným obrazom toho, čo sa deje v otepľujúcom sa svete.
Španielsko zažilo jednu z najteplejších a najsuchších jarí, predpoveď na leto nevyzerá o nič lepšie
„Toto nám ukazuje, kde sa práve nachádzame,“ vyjadrila sa zas hlavná vedkyňa amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) Sarah Kapnick.
Najhorúcejší deň za niekoľko stoviek rokov
Úrad uviedol, že dané údaje vezme do úvahy pri výpočtoch oficiálnych rekordov. Hoci súbor údajov použitý pre neoficiálny záznam siaha len do roku 1979, Kapnick vysvetlila, že vzhľadom na iné údaje svet pravdepodobne zažíva najhorúcejšie dni za „niekoľko stoviek rokov, ktoré sme zažili“.
Vedci už dlho varujú, že by tento rok mohol zažiť rekordne vysoké teploty v dôsledku klimatickej zmeny.
Poukazujú tiež na to, že atmosférický jav La Niña, ktorý ochladzuje oceán a pôsobí proti otepľovaniu, ustupuje pred teplým javom El Niño.
Vlny horúčav
Napríklad severná časť Atlantického oceána je tento rok rekordne teplá. Podľa Climate Reanalyzer teplotné anomálie boli vo svetových oceánoch aj tento týždeň, najmä v Južnom oceáne.
Tento týždeň zažívajú mimoriadne vlny horúčav viaceré miesta na svete. Teplotné rekordy padli napríklad v Quebecu a v Peru.
Dopady zmeny klímy na Slovensko považuje za závažný problém 70 percent opýtaných, viac ako polovica viní štát
V Pekingu pre vysoké teploty zakázali v stredu prácu vonku. Kapnick povedala, že v stredu 38 miliónov Američanov spadalo pod nejakú formu teplotnej výstrahy.
Naopak, niektoré časti sveta, ako juhovýchodná Austrália a väčšina Indie zažívajú neobyčajne chladné počasie pre toto ročné obdobie.