Sydney, mesto slnečných pláží, čelí mimoriadnemu fenoménu, ktorý už druhýkrát vyvolal vlnu neistoty. Predstavte si, že sa chystáte na popoludnie na ikonickú pláž Bondi, ale namiesto jemného piesku a mora vás čaká tabuľa s nápisom „ZATVORENÉ“. Dôvod? Tajomné guľôčky veľké ako perly, ktoré sa opäť objavili na pobreží.
Dechtové gule alebo niečo viac?
Prvýkrát sa tieto gule objavili v októbri, keď čierne nánosy pokryli osem pláží, vrátane slávnej Bondi. Testy vtedy ukázali šokujúce zloženie – kuchynský olej, mydlové nečistoty, lieky na krvný tlak, vlasy, ba dokonca aj metamfetamín. Vedci uviedli, že sa podobajú na „fatbergy“ – zhluky tukov a olejov, ktoré sa zvyčajne tvoria v kanalizačných systémoch. Miestne úrady vykonali dôkladné čistenie a všetci dúfali, že sa problém už nevráti.
Opak je však pravdou. Tento raz sú guľôčky biele a sivé a zatvorenie zasiahlo ďalších deväť pláží vrátane populárnych pláží Manly a Dee Why. Z čoho vlastne pochádzajú? Starostka Northern Beaches Sue Heinsová priznáva, že zdroj je zatiaľ záhadou: „Momentálne nevieme, čo to je, a preto je to ešte znepokojujúcejšie.“
Čo hovoria odborníci?
Agentúra na ochranu životného prostredia Nového Južného Walesu (EPA) spolu s miestnymi úradmi už odobrali vzorky na testovanie. Z prvotných analýz vyplýva, že by mohlo ísť o odpadové vody alebo iný neznámy zdroj znečistenia. Podľa vedcov by tieto gule mohli byť výsledkom chemických reakcií medzi tukmi, olejmi a ďalšími látkami, ktoré sa dostali do oceánu.
Plasty na zemi i vo vode: Vedci odhaľujú, ako menia našu planétu
Problém je však hlbší. Sydney Water, spoločnosť spravujúca kanalizačný systém, tvrdí, že neexistujú žiadne známe problémy so systémami odpadových vôd. Táto neistota vyvoláva obavy o bezpečnosť pláže a možný vplyv na zdravie verejnosti.
Verejnosť v neistote
Miestna pláž, ktorá je pýchou v Sydney a láka tisíce turistov denne, je teraz pod drobnohľadom. Úrady vyzývajú obyvateľov, aby nálezy podobných gúľ okamžite hlásili. „EPA nemôže vysvetliť zdroj ľudského odpadu, ktorý spôsobuje fatbergy, a nemôže ubezpečiť verejnosť, že používanie pláží v Sydney je bezpečné,“ uviedla štátna politička Sue Higginsonová zo strany Zelených vo vyhlásení v decembri.
Kým úrady pracujú na vyriešení tejto záhady, pláž zostáva zatvorená. Mnohí miestni obyvatelia a podnikatelia, závislí od turizmu, už začínajú pociťovať dopad tejto situácie. Či už ide o environmentálny problém, alebo ľudskú chybu, jedno je isté – tento fenomén upozornil na krehkosť ekosystému pobrežia a nutnosť dôslednej ochrany našich morí.