Tohtoročné leto bolo najteplejšie v histórii vedenia záznamov. Je tak pravdepodobné, že aj celý rok 2024 bude najteplejší, ktorý dosiaľ ľudstvo zaznamenalo. Vyplýva to z údajov európskej klimatickej služby Copernicus.
Severné meteorologické leto počas júna, júla a augusta malo podľa služby v priemere 16,8 stupňa Celzia. To je o 0,03 stupňa Celzia viac ako predošlý rekord, ktorý padol vlani.
Augusty v rokoch 2024 a 2023 boli celosvetovo najteplejšie augusty so zhodnou teplotou 16,82 stupňa Celzia. V júli rekord nepadol, ale keďže jún bol oproti vlaňajšku oveľa teplejší mesiac, celé leto tak bolo najteplejšie, vysvetlil riaditeľ služby Copernicus Carlo Buontempo.
Júl 2024 bol druhým najteplejším mesiacom v histórii pozorovaní
Copernicus má dáta od roku 1940, ale americké, britské a japonské záznamy, ktoré sa začali v polovici 19. storočia, tiež ukazujú, že uplynulé desaťročie bolo najteplejšie od začiatku pravidelných meraní a podľa niektorých vedcov pravdepodobne za posledných 120-tisíc rokov.
Zmeny v klíme: Viete aký je rozdiel medzi fenoménmi El Niño a La Niña?
Globálne rekordy padajú v čase, keď svetové teploty vytláča nahor klimatická zmena spôsobená ľuďmi a dočasne sa pod to podpísal aj klimatický fenomén El Niño. To sa podpísalo aj pod extrémne počasie vo svete. S predpovedaným ochladzujúcim fenoménom La Niña by posledné štyri mesiace v roku nemuseli priniesť rekordy. Podľa Buontempa však pravdepodobne nebude dostatočne chladný na to, aby rok 2024 neprekonal ročný rekord.