Používanie papierových kuchynských utierok, samozrejmosť v toľkých domácnostiach, sa v porovnaní s utierkami či obrúskami, ktoré sa dajú vyprať, môže javiť ako ekologickejšia alternatíva. V skutočnosti platí opak.
Pri výrobe papiera sa minie obrovské množstvo energie
Proces výroby papierových kuchynských utierok je z hľadiska použitia zdrojov a energie náročný: pri výrobe jednej tony sa spotrebuje 17 stromov a 91 000 litrov vody, nasleduje impregnácia toxickými látkami kvôli ich spevneniu a bieleniu. Každoročne sa ich na svete spotrebuje viac ako 6,5 milióna ton.
Aj keď je pravda, že sa pri praní utierok, obrúskov a handier spotrebúva voda a energia, ich spotrebované množstvo predstavuje iba zlomok z množstva spotrebovaného pri výrobe nového kotúča papierových utierok, ktorý k tomu treba často dopĺňať.
Textil je šetrnejší
Pri výrobe kotúča jednorázových kuchynských utierok sa spotrebuje omnoho viac vody ako pri textilných utierkach, ktoré sa dajú vyprať – každým nepoužitým kotúčom sa ušetrí zhruba 28 litrov vody.
Opakovane použiteľné utierky a handry na riad navyše nezvyšujú dopyt po pôvodných materiáloch a sú preto udržateľnejšou možnosťou z dlhodobého hľadiska.
V ekologickej kuchyni nemajú papierové utierky čo hľadať, preto:
- Pri výbere utierok na riad a kuchynských obrúskov sa zamerajte na tie z prírodných vlákien, napríklad ľanové alebo vyrobené z organickej bavlny, pretože neobsahujú chamikálie a neuvoľňujú sa z nich mikroplasty.
- Vyhnúť sa nákupu nových handier môžete tak, že na kúsky nstriháte staré šatstvo. Tie sa potom môžu prať s ostatnou bielizňou. Kusy látky sú ideálne na čistenie škvŕn a utieranie povrchových plôch.
- Ak sa nechcete vzdať papiera, prejdite na opakovane použiteľné apapierové utierky z bambusu: sú prirodzene antibakteriaálne a možno ich niekoľkokrát vyprať. Eticky získavaný, rýchlo rastúci bambus predstavuje obnoviteľný zdroj a v komposte sa biologicky rozloží rýchlo.