Globálne otepľovanie zrejme prvý raz prekročí hranicu 1,5 stupňa Celzia. Čo to pre ľudstvo znamená?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Globálne otepľovanie
Foto: ilustračné, koláž Wbn, www.gettyimages.com

Naša prehrievajúca sa planéta pravdepodobne v priebehu niekoľkých rokov po prvý raz prekoná kľúčový teplotný limit. Ako informuje spravodajský portál BBC, predpokladajú to vedci.

Podľa odborníkov je v súčasnosti 66-percentná šanca, že do roku 2027 prekročíme jedenapolstupňovú hranicu globálneho otepľovania. Táto pravdepodobnosť sa zvyšuje v dôsledku emisií z ľudských aktivít a zmien počasia očakávaných počas tohto leta.

Emisie z fosílnych palív

Ak však svet túto hranicu prekročí, vedci zdôrazňujú, že toto narušenie bude síce znepokojujúce, ale pravdepodobne dočasné.

Dosiahnutie tejto hranice by znamenalo, že svet je o 1,5 stupňa Celzia teplejší, ako bol v druhej polovici 19. storočia, teda predtým, ako sa začali zvyšovať emisie z fosílnych palív v dôsledku industrializácie. A jej prekročenie, hoci na jediný rok, je znepokojujúcim znakom toho, že otepľovanie sa zrýchľuje a nespomaľuje.

Rokovanie o zmene klímy

Hodnota 1,5 stupňa Celzia sa stala symbolom globálnych rokovaní o zmene klímy. Krajiny sa v rámci Parížskej dohody z roku 2015 dohodli, že budú „vyvíjať úsilie“ na obmedzenie zvýšenia globálnej teploty na 1,5 stupňa.

Prekročenie 1,5 stupňa každý rok počas jedného alebo dvoch desaťročí by prinieslo oveľa väčšie dôsledky otepľovania, ako sú dlhšie vlny horúčav, intenzívnejšie búrky a lesné požiare.

Prekročenie tejto úrovne v jednom z nasledujúcich rokov by však neznamenalo, že bol parížsky limit porušený. Vedci totiž tvrdia, že je stále čas na obmedzenie globálneho otepľovania výrazným znížením emisií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať