V posledných desaťročiach sme svedkami dramatických zmien v rozšírení chorôb prenášaných komármi v Európe a ďalších častiach sveta. Vedci varujú, že za to môže klimatická kríza, ktorá hrá kľúčovú úlohu v tejto alarmujúcej situácii. Odborníci upozorňujú, že choroby ako malária a tropická vírusová infekcia dengue sa šíria do oblastí, kde boli kedysi neznáme. Vedci tvrdia, že môže zato globálne otepľovanie.
Klimatická zmena poskytuje ideálne podmienky
Podľa vedcov globálne otepľovanie poskytlo komárom teplejšie a vlhkejšie prostredie, v ktorom sa dokážu efektívne množiť. To výrazne zvyšuje riziko šírenia chorôb, ktoré tento hmyz prenáša. „Prepuknutie chorôb prenášaných komármi sa v priebehu niekoľkých nasledujúcich desaťročí rozšíria do v súčasnosti nepostihnutých častí severnej Európy, Ázie, Severnej Ameriky a Austrálie,“ upozorňuje profesorka Rachel Loweová, vedúca globálnej skupiny pre odolnosť v oblasti zdravia v Barcelonskom superpočítačovom centre v Španielsku. „Globálne otepľovanie v dôsledku zmeny klímy znamená, že prenášači chorôb, ktorí prenášajú a šíria maláriu a horúčku dengue, môžu nájsť domov vo viacerých regiónoch, pričom ohniská sa vyskytujú v oblastiach, kde sú ľudia pravdepodobne imunologicky naivní a systémy verejného zdravotníctva nepripravené,“ dodáva vedkyňa.
Znečistený vzduch, viete, ako mení naše telo a myseľ?
Nebezpečný komár už aj u susedov
Napríklad horúčka dengue, ktorá kedysi bola záležitosťou tropov a subtropov, sa teraz stáva realitou aj pre Európu. Ázijský komár tigrovaný (Aedes albopictus), prenášajúci túto chorobu, už našiel svoj domov v 13 európskych krajinách, medzi ktorými sú napríklad Rakúsko, Taliansko, Francúzsko a Nemecko. Tieto komáre majú radi teplé prostredie a s rastúcimi teplotami sa ich populácia výrazne rozrastá.
Loweová zdôrazňuje, že dôsledky klimatických zmien nezostanú obmedzené len na Európu. Prepuknutia chorôb prenášaných komármi sa očakávajú aj v Severnej Amerike, Ázii a Austrálii. Prudký nárast týchto chorôb môže ohroziť milióny ľudí vo svete.
Odborníci varujú, že ak nebudú prijaté opatrenia na zmiernenie klimatických zmien a kontrolu populácie komárov, počet ľudí žijúcich v oblastiach s vysokým rizikom chorôb prenášaných komármi sa do konca storočia zdvojnásobí na 4,7 miliardy. To si vyžaduje nielen okamžité kroky, ale aj dlhodobé stratégie na ochranu verejného zdravia.
Klimatické zmeny prinášajú ďalšie nebezpečenstvo
V boji proti tejto hrozbe je kľúčová prevencia a rýchla reakcia. Systémy včasného varovania a zdravotnícke opatrenia by mali byť zavedené vo všetkých ohrozených oblastiach. Navyše, podľa Loweovej je nevyhnutné zlepšiť dohľad a pripraviť sa na nepredvídané udalosti.
Klimatické zmeny nie sú len ohrozujúce z hľadiska šírenia chorôb, ale tiež zosilňujú hrozbu antimikrobiálnej rezistencie. Profesorka Sabiha Essack z University of KwaZulu-Natal v Južnej Afrike tvrdí, že zmena klímy zvyšuje odolnosť voči antibiotikám a uľahčuje šírenie chorôb medzi ľuďmi, zvieratami a rastlinami.
Boj proti chorobám prenášanými komármi si vyžaduje celosvetovú spoluprácu a koordinované úsilie. Je na čase, aby sme sa vážne zamysleli nad opatreniami na zmiernenie klimatických zmien a ochranou verejného zdravia pre budúce generácie.