Holanďania predpovedajú, že hladina morí bude stúpať rýchlejšie, ako sa očakávalo. Podľa Organizácie Spojených národov (OSN) sa v súčasnosti zvyšujú viac než dvakrát rýchlejšie ako v 20. storočí. Referuje o tom web Euronews.
Priekopníkmi v stavaní hrádzí
Holanďania už roky čelia hrozbe stúpajúcej hladiny morí inovatívnou a dobre vybudovanou infraštruktúrou, ktorej cieľom je udržať sa nad vodou. Preto nie sú v stavaní hrádzí žiadnymi nováčikmi.
Jedným z takýchto príkladov je bariéra Maeslant proti prívalovým dažďom na rieke Nieuwe Waterweg v južnom Holandsku. Je navrhnutá tak, aby reagovala na zmeny vo výškach vodnej hladiny, ktoré sú vypočítané centralizovaným počítačovým systémom. Takže keď Rotterdamu ohrozia záplavy, bariéra sa automaticky uzavrie a ochráni jeden a pol milióna ľudí.
Podľa Marca Walravena, hlavného poradcu pre bariéry proti búrkam, bola bariéra navrhnutá a postavená s ohľadom na stúpajúcu hladinu morí. „V skutočnosti sme ju za 25 rokov zatvorili dvakrát. Samozrejme, očakávame, že v budúcnosti ju budeme zatvárať častejšie. Zatiaľ očakávame približný nárast hladiny mora o 50 cm, ale niekedy medzi rokmi 2060 a 2090 budeme musieť urobiť prestavbu,“ uviedol Walraven pre Euronews.
Hladina morí stále stúpa
V októbri 2021 Kráľovský holandský meteorologický inštitút (KNMI) vydal správu, v ktorej uviedol, že pôvodné miery výpočtu stúpania vody boli podhodnotené.
„Ak neznížime emisie skleníkových plynov, hladina morí pri holandskom pobreží by mohla okolo roku 2100 stúpnuť o 1,2 metra. Ak sa zrýchli topenie antarktického ľadovca na južnom póle, môžeme očakávať, že sa v roku 2100 hladina morí zvýši dokonca o dva metre.“ uvádza Kráľovský holandský meteorologický inštitút.
Plávajúce farmy ponúkajú riešenie
Plávajúca farma nachádzajúca sa v meste Merwehave je prvou plávajúcou farmou na svete. Hlavným cieľom tohto inovatívneho projektu je to, aby mesto ostalo sebestačným a nezávislým na zdrojoch potravín v prípade, že by túto oblasť zasiahli väčšie povodne.