Aký bol september 2024? Padali rekordy, vyskytovali sa aj anomálie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rain
Even more rain! Foto: www.gettyimages.de
Tento článok pre vás načítala AI.

Septembra 2024 sa zapísal do histórie ako druhý najteplejší september na svete, pričom priemerná teplota dosiahla 16,17 °C, čo je o 0,73 °C viac ako priemer v rokoch 1991-2020, uvádza správa od Copernicus Climate Change Service (C3S).

Rekordné teploty dominujú

Septembra 2024 bol po septembri 2023 druhým najteplejším mesiacom v histórii s priemernou teplotou vzduchu 16,17 °C. To predstavuje zvýšenie o 1,54 °C v porovnaní s predindustriálnym obdobím. Tento mesiac sa stal 14. mesiacom v posledných 15 mesiacoch, kedy globálna teplota vzduchu prekročila úroveň o 1,5 °C nad predindustriálnou hodnotou.

Copernicus.png
Foto: https://climate.copernicus.eu/

Teplotné anomálie v Európe

V Európe bola priemerná teplota v septembri 2024 o 1,74 °C vyššia ako priemer z rokov 1991-2020. Tento mesiac tak patrí medzi najteplejšie v histórii meraní na kontinente. Zatiaľ čo väčšina východnej a severovýchodnej Európy zaznamenala nadpriemerné teploty, západná Európa, vrátane Francúzska a Pyrenejského poloostrova, mala teploty podpriemerné.

Priemerná teplota povrchu mora (SST) dosiahla v septembri 2024 hodnotu 20,83 °C, čo je druhá najvyššia zaznamenaná hodnota pre tento mesiac. V rovníkových oblastiach Tichého oceánu boli teploty podpriemerné, čo naznačuje rozvíjajúci sa vplyv fenoménu La Niña.

Copernicus 2.png
Foto: https://climate.copernicus.eu/

Extrémne poveternostné javy

Podľa Samanthy Burgessovej z Copernicus Climate Change Service (C3S) sa extrémne zrážky stávajú čoraz častejšími a intenzívnejšími kvôli teplejšej atmosfére. V septembri došlo k silným dažďom a záplavám vo strednej a východnej Európe, zatiaľ čo iné oblasti zažili sucho a lesné požiare.

September 2024 bol druhým najteplejším mesiacom na svete aj v Európe. Extrémne zrážky v tomto mesiaci, ktoré pozorujeme čoraz častejšie, zhoršuje teplejšia atmosféra, čo vedie k intenzívnejším dažďom – počas niekoľkých dní spadlo množstvo zrážok obvyklé pre niekoľko mesiacov. Riziko extrémnych zrážok bude s rastúcou teplotou naďalej narastať. Čím skôr dosiahneme nulové emisie, tým skôr budeme schopní toto riziko zmierniť.

Rok 2024 sa pravdepodobne stane najteplejším rokom v histórii záznamov. Je nevyhnutné prijať urgentné opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov, aby sme zmiernili riziko extrémnych poveternostných javov a ochránili našu planétu pred ďalšími negatívnymi dopadmi klimatických zmien.

Nadpriemerné dažďové zrážky sužovali Európu

V septembri 2024 zasiahlo väčšinu Európy nadpriemerne množstvo zrážok. Bouře Boris spôsobila v polovici mesiaca silné dažde, záplavy a s nimi spojené škody v strednej a východnej Európe. Naopak, v Irsku, na severe Spojeného kráľovstva a vo väčšine východnej Európy, ako aj na západe a juhu Pyrenejského poloostrova, panovalo nadpriemerné sucho, čo viedlo k vážnym lesným požiarom.

V niektorých oblastiach Severnej Ameriky bolo väčšinou nadpriemerne vlhko, pričom juhovýchod zasiahla hurikán Helene. Nadpriemerné vlhké podmienky sa tiež vyskytli nad severnou Afrikou, severovýchodným Ruskom, východnou Čínou, severozápadnou Austráliou, južnou Afrikou a južnou Brazíliou. Tchaj-wan a Filipíny postihol tajfun Krathon a Pákistán bol vážne zasiahnutý monzunom.

Nadpriemerne suché podmienky sa zaznamenali v niektorých častiach Severnej Ameriky, západnom a najvýchodnejšom Rusku, severovýchodnej Číne, východnej Austrálii a vo väčšine južnej Afriky a Južnej Ameriky. V niekoľkých regiónoch, vrátane Ruska a Južnej Ameriky, bola pozorovaná aktivita lesných požiarov.

Copernicus3.png
Foto: https://climate.copernicus.eu/

Ako je na tom morský ľad?

Podľa predbežných údajov dosiahol denný rozsah arktického morského ľadu svoje šiesté najnižšie ročné minimum, zatiaľ čo mesačný rozsah morského ľadu bol piaty najnižší v satelitných záznamoch a bol o 19 % pod priemerom. Anomálie koncentrácie morského ľadu boli vo všetkých okrajových moriach Severného ľadového oceánu výrazne podpriemerné.

Antarktický morský ľad dosiahol svoje ročné maximum, ale zostal na takmer rekordnej úrovni pre toto ročné obdobie, s mesačnou hodnotou o 7 % pod priemerom, čo je druhý najnižší rozsah pre september po septembri 2023. Anomálie koncentrácie morského ľadu v Južnom oceáne dominovali výrazne podpriemerné koncentrácie v sektore Indického oceánu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať