Ako globálne teploty naďalej stúpajú, rok 2024 sa chystá prekonať rok 2023 ako najteplejší rok v histórii meraní, referuje portál Al Jazeera. Tento rok, 2024, by mal byť najteplejší v histórii, prekonávajúci predchádzajúci rekord z roku 2023, podľa služieb Copernicus Climate Change Service (C3S) Európskej únie.
Najteplejší rok v histórii
Po prvýkrát sa priemerné globálne teploty dostanú nad 1,5 °C (2,7 °F) nad predindustriálne úrovne z rokov 1850-1900, čo je horná hranica stanovená Parížskou dohodou.
Táto dohoda si kládla za cieľ, aby krajiny pracovali na znižovaní globálnych emisií skleníkových plynov, pričom cieľom bolo obmedziť nárast priemernej globálnej teploty na 1,5 °C nad predindustriálne úrovne a snažiť sa udržať tento nárast pod 2 °C.
„To neznamená, že bola porušená Parížska dohoda, ale znamená to, že ambiciózna klimatická akcia je dôležitejšia než kedykoľvek predtým,“ povedala Samantha Burgessová, zástupkyňa riaditeľa C3S.
Rastúce teploty už spustili extrémne poveternostné javy po celom svete v roku 2024, vrátane smrteľných záplav v Nigérii a Európe, ničivých lesných požiarov v Južnej Amerike, skorých vĺn horúčav a katastrofických hurikánov v Spojených štátoch.
JANUÁR
Rok začal horúcim začiatkom, keď svet zažil najteplejší január v histórii, s priemernou teplotou vzduchu na povrchu 13,14 °C. To je o 0,12 °C viac než predchádzajúci rekord najteplejšieho januára, ktorý bol stanovený v roku 2020.
Január 2024 označil ôsmy po sebe idúci mesiac, ktorý bol najteplejší na záznamy za príslušný mesiac v roku – séria, ktorá začala v júni 2023 a skončila v júni 2024.
FEBRUÁR
Vo februári skončila na severnej pologuli najteplejšia zima na záznamy, zatiaľ čo teploty oceánov vzrástli na bezprecedentné úrovne.
Priemerná globálna teplota morského povrchu dosiahla 21,09 °C, čím prekonala predchádzajúci rekord 20,98 °C (69,77 °F) stanovený v auguste 2023.
Zvýšenie teploty sa čiastočne pripisuje klimatickému vzoru El Niño, ktorý spôsobuje nezvyčajne teplé vody východného Pacifiku, jeho dosah je však širší.
„Prekvapujúcejšie je, že teploty morského povrchu sú na rekordných úrovniach aj v oblastiach ďaleko od centra El Niña, ako je tropický Atlantik a Indický oceán,“ poznamenal Richard Allan, klimatológ na Univerzite v Readingu, zdôrazňujúc hlboký dopad rastúcich emisií skleníkových plynov na globálne otepľovanie.
JÚN
Ako teploty oceánov vzrastajú, urýchľuje sa vyparovanie, ktoré prenáša viac tepla z oceánov do vzduchu. Keď búrky prechádzajú cez teplé oceány, absorbujú viac vodnej pary a tepla.
To vedie k silnejším vetrom, silnejším dažďom a väčším povodniam, keď búrky zasiahnu pevninu. To bolo vidieť, keď atlantická hurikánová sezóna začala v júni.
Hurikán Beryl, prvý hurikán sezóny, bol najskorší hurikán kategórie 5 v záznamoch Atlantiku, podľa Svetovej meteorologickej organizácie OSN. Hurikány kategórie 5 spôsobujú katastrofálne škody s vetrom rýchlosťou 252 km/h (157 mph) alebo vyššou.
Beryl sa vytvoril v Atlantickom oceáne 28. júna a rýchlo zosilnel do veľkého hurikánu. Medzi 29. júnom a ráno 30. júna sa jeho vietor zvýšil o 104 km/h, dosahujúc „extrémne nebezpečnú“ kategóriu 4.
Po zasiahnutí ostrova Carriacou v Karibiku 1. júla sa Beryl naďalej zosilňoval a stal sa najskorším hurikánom kategórie 5, aký bol kedy zaznamenaný v atlantickej oblasti, podľa Národnej oceánickej a atmosférickej správy USA (NOAA) 2. júla.
JÚL
Dňa 22. júla 2024 Zem zažila najteplejší deň vôbec, keď denná globálna priemerná teplota dosiahla nový rekord 17,16 °C, podľa údajov Copernicus Climate Change Service (C3S), ktoré sú k dispozícii od roku 1940.
Tento rekord prekonal predchádzajúci rekord 17,09 °C, ktorý bol stanovený len o deň skôr 21. júla 2024. Prekonal aj rekord z roku 2023, ktorý bol 17,08 °C, a znamená ohromný skok oproti rekordnému roku 2016 s teplotou 16,79 °C.
Globálna priemerná teplota je priemerom zo všetkých najteplejších oblastí, najchladnejších oblastí a všetkých medzi nimi. Tento ukazovateľ je kľúčovým indikátorom zmien, ktoré prebiehajú v komplexných systémoch Zeme.
„To, čo je naozaj ohromujúce, je, aký veľký je rozdiel medzi teplotou za posledných 13 mesiacov a predchádzajúcimi rekordmi. Teraz sme skutočne v neprebádaných vodách a ako sa klima naďalej otepľuje, určite uvidíme ďalšie prekonávanie rekordov v nasledujúcich mesiacoch a rokoch,“ povedal Carlo Buontempo, riaditeľ klimatického monitorovacieho programu EÚ.
AUGUST
August priniesol najteplejšie leto na severnej pologuli v histórii záznamov, uviedla služba klimatickej zmeny Európskej únie.
„Svet zažil najteplejší jún a august, najteplejší deň v histórii a najteplejšie leto v histórii,“ povedala zástupkyňa riaditeľa C3S, Samantha Burgessová.
Medzitým na južnej pologuli, Austrália zaznamenala najteplejší zimný deň 26. augusta, keď Yampi Sound v Kimberley na Západnej Austrálii dosiahlo 41,6 °C a najteplejší august v histórii.
Priemerná teplota zimy v tejto oblasti bola o 1,48 °C vyššia než priemerná teplota z rokov 1961 – 1990, čo robí tento zimný obdobie druhým najteplejším v histórii.
SEPTEMBER
Systém nízkeho tlaku menom Boris priniesol do strednej Európy prívalové dažde, ktoré spôsobili niektoré z najhorších povodní za posledných 30 rokov.
Medzi 11. a 18. septembrom niektoré oblasti Českej republiky, Rakúska, Poľska a Slovenska dostali za 5 dní dažďa množstvo zrážok, ktoré zodpovedá trom mesiacom zrážok. Táto povodeň zaplavila ulice, ponorila celé štvrte a narušila verejnú dopravu a elektrickú energiu v niektorých oblastiach.
18. septembra, vodné hladiny pozdĺž rieky Oder na juhovýchode Poľska prekročili najvyššiu kategóriu varovania určenú poľským Ústavom meteorológie. Západná Afrika tiež čelila nezastavitelným dažďom, pričom Nigéria, Niger, Čad a Mali zažili najhoršie povodne za desaťročia, ktoré zasiahli tisíce ľudí.
V Nigérii povodne postihli 1,3 milióna ľudí v 34 štátoch a usmrtili 320 ľudí.
Na druhej strane sveta lesné požiare v Bolívii zničili viac ako 10 miliónov hektárov v tomto roku, čo znamená najhoršiu požiarovú sezónu v histórii krajiny.
Emisie z požiarov výrazne zhoršili kvalitu ovzdušia v celej Južnej Amerike. V septembri emisie uhlíka z požiarov prekročili predchádzajúci rekord z roku 2010, keď dosiahli viac ako 100 miliónov ton – štyrikrát viac ako emisie z fosílnych palív Bolívie v roku 2023.
Vedci pripisujú rýchle šírenie týchto požiarov ľudskej činnosti, ktorá je umocnená horúcimi a suchými podmienkami spôsobenými klimatickými zmenami poháňanými fosílnymi palivami.
OKTÓBER
Na konci októbra prívalové dažde spôsobili závažné povodne v Španielsku, pričom región Valencia bol najviac postihnutý.
Dňa 30. októbra meteorologická stanica v Chive zaznamenala 49,1 cm (19 palcov) dažďa za len 8 hodín – čo zodpovedá množstvu zrážok za celý rok, podľa španielskej meteorologickej agentúry AEMET.
Záchranná a pomocná operácia bola spustená, keď počet obetí presiahol 200. Tisíce ľudí v Valencii zostali bez elektriny a doprava bola vážne narušená. Mnohí ľudia boli unesení v aute a rýchlo tečúcou povodňovou vodou.
Bol spustený rozsiahly záchranný a humanitárny zásah, keď počet obetí vzrástol na viac než 200. Tisíce ľudí vo Valencii zostali bez elektriny a dopravné služby boli vážne narušené. Mnoho ľudí bolo odnesených vozidlami a rýchlo sa pohybujúcimi záplavami.
November
Keď sa severná pologuľa presúvala do chladnejších mesiacov, Južná Kórea zažila plný nástup zimného počasia. V poslednom týždni novembra priniesol búrkový front rekordné snehové zrážky v Soule, ktoré narušili cestovanie a spôsobili škody na infraštruktúre v hlavnom meste a okolí.
Soul zaznamenal najťažšie novembrové sneženie od začiatku merania pred viac ako storočím. Podľa Kórejskej meteorologickej správy spadol 28. novembra v Soule a okolí sneh v objeme 16,5 cm (6,5 palca), čím prekonal predchádzajúci rekord 12,4 cm (4,8 palca) z 28. novembra 1972.
Keď sa svet vyrovnáva s následkami rekordných udalostí v roku 2024, potreba zmierniť klimatické zmeny a prispôsobiť sa ich účinkom je jasnejšia ako kedykoľvek predtým.
World Weather Attribution – globálna spolupráca vedcov, ktorá skúma, ako klimatické zmeny ovplyvňujú extrémne poveternostné javy – potvrdila vplyv ľudskej činnosti na klimatické zmeny a tieto katastrofy. Minulý mesiac bol druhým najteplejším novembrom v histórii po novembri 2023.
„Stále sa nachádzame v blízkosti rekordne vysokých globálnych teplôt, a to pravdepodobne vydrží minimálne ešte niekoľko mesiacov,“ povedal klimatológ Copernicus Julien Nicolas pre Reuters.