Oscarom ovenčená herečka Kate Winslet nedávno nahovorila komentáre k dokumentárnemu filmu Mother´s Courage: Talking Back To Autism (Guráž matky: Spätná ozva autizmu). Film popisuje boj islandskej matky, ktorá sa snaží nájsť spôsob, ako prinútiť svojho 10-ročného syna ku komunikácii.
Tridsaťštyriročná herečka následne založila charitatívnu organizáciu s názvom The Golden Hat Foundation. K tomuto rozhodnutiu ju inšpirovala jej 9-ročná dcéra Mia, ktorá si spomínaný dokument pozrela spolu s mamou. „Po filme sa na mňa Mia pozrela a spýtala sa ‚Čo ak by som nebola schopná sa s tebou rozprávať, mami?‘,“ prezradila Kate Winslet. „Začala som premýšľať, čo to musí pre matku znamenať, keď nie je schopná komunikovať s vlastným dieťaťom a uvedomila som si, že musím prepožičať svoj hlas, aby som zvýšila záujem o túto rapídne sa rozrastajúcu poruchu.“
Nezisková organizácia nesie názov básne Zlatý klobúk od Keliho Thorsteinssona, mladého chlapca, ktorý sa objavil v dokumente. Za cieľ si kladie elimináciu bariér, ktorými autisti trpia. Plánuje založiť nové spoločenstvá, ktoré autistom poskytnú príležitosť naučiť sa efektívne komunikovať. Okrem toho budú poskytovať aj vzdelávacie kurzy, prípravu na zamestnanie a rekreačné aktivity v rámci sociálnej siete.
Britská herečka, ktorá sa po takmer sedemročnom manželstve v marci tohto roku rozišla s manželom, režisérom Samom Mendesom, sa doma stará o dve deti Miu a Joea. Na septembrovom Medzinárodnom filmovom festivale San Sebastián v Španielsku sa objavila po boku nového priateľa, modela Louisa Dowlera.
Vo filmografii Kate Winslet sa nachádza množstvo nominácií na Oscarov za filmy Titanic (1997), Rozum a cit (1995), Iris (2001), Večný svit nepoškvrnenej mysle (2004) či Malé deti (2006). Sošku Oscara si však na poličku položila až pred dvoma rokmi za Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe za film Predčítač (2008). Herečka, ktorá sa stala celosvetovo známou po stvárnení postavy Rose DeWitt Bukater v Cemronovom filme Titanic, si portfólio aktivít rozširuje aj o charitu.
zz