KATAR: Ďalšie stretnutie o situácii v Líbyi bude v Taliansku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Líbya
Účastníci schôdzky o Líbyi v hlavnom katarskom meste Dauha. Foto: SITA/AP

DAUHÁ/BENGÁZÍ 13. apríla (WEBNOVINY) – Ďalšie stretnutie „kontaktnej skupiny“ ministrov zahraničia o budúcnosti Líbye sa uskutoční v Taliansku v prvom májovom týždni, povedal hovorca talianskeho ministerstva zahraničia v stredu.

Šéfovia diplomacií ako aj predstavitelia medzinárodných organizácií a zástupcov líbyjských povstalcov sa v stredu stretli v hlavnom meste Kataru Dauha, aby diskutovali o situácii v Líbyi, humanitárnej pomoci a pokračovaní povstania v krajine.

Británia a Francúzsko, ktoré uskutočňujú najviac leteckých útokov na jednotky Muammara Kaddáfího, sa snažia na stretnutí vyvíjať tlak na ostatných členov NATO, aby zvýšili pozemné útoky a snažili sa tak ukončiť občiansku vojnu v krajine.

Francúzsky airbus priviezol pomoc do povstaleckého Bengází

Líbya
Foto: SITA/AP

Francúzske vládne lietadlo s 10 tonami zdravotníckych pomôcok a liekov pristálo v stredu v povstaleckom meste Bengází. Informoval o tom korešpondent agentúry AFP. Francúzsky airbus pristál aj s členmi mimovládnych organizácií na miestnom letisku popoludní. Ide o prvé takéto lietadlo, ktoré priviezlo do Bengází pomoc. Stalo sa tak len krátko pred začiatkom medzinárodnej konferencie v katarskej Dauhe, počas ktorej povstalci plánujú požiadať medzinárodné spoločenstvo o uznanie a pomoc.

V Katare sa uskutoční schôdzka medzi predstaviteľmi tieňovej vlády zloženej z povstalcov a zástupcami medzinárodného spoločenstva. Opozičných predstaviteľov bude reprezentovať Dočasná národná rada (NTC). Na usporiadaní stretnutia skupiny štátov, ktoré sa zúčastňujú na medzinárodnej operácii v Líbyi, sa dohodli krajiny počas medzinárodnej konferencie o budúcnosti Líbye v Londýne začiatkom apríla.

TALIANSKO: Treba zvážiť vyzbrojenie líbyjských povstalcov

Taliansko vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby zvážilo možnosť vyzbrojenia líbyjských povstalcov. Tento krok by bol podľa Ríma v súlade s rezolúciou OSN, ktorá povoľuje použiť všetky prostriedky na ochranu civilistov. V stredu to vyhlásil hovorca talianskeho ministerstva zahraničia Maurizio Massari.

Otázka vyzbrojenia rebelov je podľa neho stále na stole. „Musíme poskytnúť povstalcom všetky obranné prostriedky,“ vyhlásil v katarskom hlavnom meste Dauhá počas schôdzky medzi predstaviteľmi líbyjskej Dočasnej národnej rady a zástupcami medzinárodného spoločenstva. Na usporiadaní stretnutia skupiny štátov, ktoré sa zúčastňujú na medzinárodnej operácii v Líbyi, sa dohodli krajiny počas medzinárodnej konferencie o budúcnosti Líbye začiatkom apríla.

Líbyjskí povstalci budú rokovať o vyriešení konfliktu

Libya
Foto: SITA, AP

Pozornosť svetovej verejnosti v súvislosti s líbyjským ozbrojeným konfliktom sa v stredu presunie do malého arabského štátu Katar. Uskutoční sa tam schôdzka medzi predstaviteľmi tieňovej vlády zloženej z povstalcov a zástupcami medzinárodného spoločenstva. Opozičných predstaviteľov bude na podujatí reprezentovať Dočasná národná rada (NTC).

V médiách sa predtým objavili špekulácie, že do Kataru by mohol zavítať aj „prebehlík“ režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího a jeho bývalý minister zahraničných vecí Mússa Kússa. Povstalci z NTC však už vopred avizovali, že sa s ním odmietajú stretnúť. Kússa, ktorý prednedávnom utiekol do Londýna, však podľa Veľkej Británie predsa len do Kataru pricestuje.

Na krízovom stretnutí v Dauhe sa bude hovoriť o Líbyi

Najmenej 20 zástupcov krajín a medzinárodných organizácií sa stretlo v stredu v katarskom hlavnom meste Dauha, aby diskutovali o kríze v Líbyi. Väčšinu krajín zastupujú ministri zahraničných vecí okrem katarských hostiteľov, ktorých zastupuje predseda vlády, a USA, ktoré vyslali vysokopostavených predstaviteľov ministerstva zahraničia.

Medzi účastníkmi krízového stretnutia v Dauhe sú ministri zahraničia:

Nemecko – Guido Westerwelle

Belgicko/Holandsko – belgický minister zahraničia Steven Vanackere

Španielsko – Trinidad Jiménezová

Francúzsko – Alain Juppé

Británia – William Hague

Taliansko – Franco Frattini

Nórsko, Švédsko, Dánsko – dánska ministerka zahraničia Lene Espersenová

Turecko – Ahmet Davutoglu

Maroko – Taíb Fassi Fihrí

Kuvajt – šajch Muhammad as-Sabáh as-Sálim as-Sabáh

Spojené arabské emiráty – Anwar Gargaš

Katar – premiér Hamad bin Džássim as-Sání stojí aj na čele ministerstva zahraničia

USA – predstavitelia ministerstva zahraničia William Burns, Philip H. Gordon a Jeffrey Feltman

Na stretnutí sa zúčastnia aj predstavitelia medzinárodných organizácií:

OSN – generálny tajomník Pan Ki-mun

Liga arabských štátov – Hišám Jussuf, šéf úradu generálneho tajomníka Amra Mússu

NATO – generálny tajomník Anders Fogh Rasmussen

Africká únia – predseda Výboru AÚ Jean Ping

EÚ – generálny tajomník Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Pierre Vimont

Líbya – Mahmúd Jibril, predstaviteľ zahraničných vzťahov Dočasnej národnej rady zastupujúcej povstalcov.

Z Nemecka vyhostili piatich líbyjských diplomatov

Nemecké ministerstvo zahraničia oznámilo v stredu, že pre tlak vyvíjaný na Líbyjčanov žijúcich v Nemecku z krajiny vypovedalo piatich líbyjských diplomatov. „Nemecké ministerstvo zahraničia si povolalo v stredu líbyjského veľvyslanca a informovalo ho, že z krajiny vypovedalo 5 diplomatov, ktorí majú sedem dní na odchod, uviedlo ministerstvo v stanovisku.

Nemecký časopis Focus uviedol tento týždeň, že diplomati pátrali po líbyjských disidentoch v Nemecku a že federálna polícia a domáce a zahraničné tajné služby o prípade rokovali s kancelárkou Angelou Merkelovou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ahmet DavutogluAlain JuppéAnders Fogh RasmussenFranco FrattiniGuido WesterwelleLene EspersenováPan Ki-munWilliam Hague