BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) – Juraj Schwarcz bude sudcom Všeobecného súdu EÚ za Slovensko aj v ďalšom funkčnom období. Agentúre SITA to potvrdili z tlačového odboru rezortu zahraničia.
Rozhodla o tom konferencia zástupcov vlád členských štátov jednomyseľne. Schwarczovi začne plynúť druhé funkčné obdobie 1. septembra 2016 a potrvá do 31. augusta 2022. O funkciu sa uchádzal v rámci pravidelnej šesťročnej obmeny, sudcovia môžu byť vymenovaní opakovane.
Patakyová musí počkať
Druhá slovenská kandidátka na sudkyňu tohto súdu Mária Patakyová musí zatiaľ počkať na dohodu inštitúcií EÚ na reforme Všeobecného súdu. Na základe dohody by sa mal zvýšiť počet sudcov Všeobecného súdu a Patakyová sa uchádza o takto dodatočne vytvorenú pozíciu sudcu.
Keďže príslušné inštitúcie EÚ (Rada EÚ a Európsky parlament) sa stále na reforme Všeobecného súdu nedohodli, nedošlo k posunu ani v procese nominácie dodatočných sudcov, vrátane Márie Patakyovej, dodali z tlačového odboru rezortu zahraničia.
Súd zabezpečuje dvojstupňovú kontrolu
Všeobecný súd sídli v Luxemburgu a skladá sa najmenej z jedného sudcu za každý členský štát. Svoju činnosť začal v roku 1989 pod názvom Súd prvého stupňa. Bol zriadený, aby sa zabezpečila európskym občanom dvojstupňová súdna kontrola v určitých oblastiach a aby sa odbremenil Súdny dvor.
Všeobecný súd rozhoduje v prvom stupni o žalobách podaných fyzickými alebo právnickými osobami, smerujúcich k zrušeniu aktov inštitúcií, orgánov a agentúr Európskej únie, ktoré sú im určené alebo ktoré sa ich priamo a osobne dotýkajú.
Rozhoduje aj vo veciach duševného vlastníctva
Ďalej rozhoduje o žalobách podaných členskými štátmi proti Komisii, žalobách podaných členskými štátmi proti Rade, týkajúcich sa aktov prijatých v oblasti štátnej pomoci, opatrení na ochranu obchodu („dumping“) a aktov, ktorými vykonáva svoju výkonnú právomoc.
Rozhoduje tiež o žalobách smerujúcich k náhrade škody spôsobenej inštitúciami alebo orgánmi a agentúrami Európskej únie alebo ich zamestnancami. Do kompetencie tohto súdu patrí aj rozhodovanie o žalobách vo veciach duševného vlastníctva podaných proti Úradu pre harmonizáciu vnútorného trhu (ochranné známky a vzory) a proti Úradu Spoločenstva pre ochranu odrôd rastlín.
Proti rozhodnutiam Všeobecného súdu EÚ možno v lehote dvoch mesiacov podať odvolanie na európsky Súdny dvor, uvádza sa na stránke europa.eu .