ANKARA/JERUZALEM/NEW YORK 2. septembra (WEBNOVINY) – Turecko vypovedalo izraelského veľvyslanca v Ankare a prerušilo všetky vojenské kontakty s niekdajším spojencom. Ankara tak reagovala na správu vyšetrovacej komisie OSN o minuloročnom zásahu Izraela proti flotile aktivistov smerujúcich do Písma Gazy, pričom zahynulo deväť tureckých občanov. „V tejto chvíli prijímame nasledujúce opatrenia – vzťahy medzi Tureckom a Izraelom za znižujú na úroveň druhého tajomníka. Všetci nad touto úrovňou, hlavne veľvyslanec, sa vrátia do ich krajiny najneskôr v stredu,“ uviedol turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu na tlačovej konferencii.
Správu OSN o zásahu proti flotile Izrael akceptoval, ale s výhradami
Izrael akceptuje správu OSN o jeho zásahu proti flotile propalestínskych aktivistov smerujúcich do Pásma Gazy, avšak s výhradami. Tlačovej agentúre AFP to v piatok povedal izraelský predstaviteľ, ktorý si želal zostať v anonymite. „Po jej oficiálnom zverejnení oznámime, že správu akceptujeme, no máme špecifické výhrady,“ vyhlásil. Zdôraznil, že OSN v správe uznala legitimitu námornej blokády Pásma Gazy zo strany Izraela. „Správa ukazuje, že námorná blokáda a jej presadzovanie sú v súlade s medzinárodným právom,“ povedal.
Izraelské komando 31. mája 2010 tvrdo zasiahlo proti šiestim lodiam takzvanej flotily slobody, pričom zahynulo deväť občanov Turecka. Správa OSN konštatuje, že Izrael použil proti aktivistom neprimeranú silu. Vyšetrovanie ukázalo, že obete podľahli viacnásobným strelným poraneniam, z toho viacerým z krátkej vzdialenosti a do chrbta. OSN zároveň hovorí, že aktivisti sa správali nezodpovedne, keď sa snažili prelomiť blokádu napriek opakovaným varovaniam zo strany Izraela.
Správa OSN hovorí o legálnosti blokády Pásma Gazy, jej presadzovanie však vzbudzuje obavy
„Rozhodnutie Izraela nalodiť sa v takom počte a s takou silou v dostatočnej vzdialenosti od zóny blokády a bez predchádzajúceho varovania bolo neprimerané a bezdôvodné,“ píše sa v správe komisie OSN, na čele ktorej stojí bývalý novozélandský premiér Geoffrey Palmer. Izraelskí vojaci však podľa nej čelili „značnému, organizovanému a násilnému odporu zo strany aktivistov, čo si vyžadovalo použitie sily na ich vlastnú ochranu“. Správa síce hovorí o legálnosti blokády Pásma Gazy, „spôsob jej presadzovania však vzbudzuje vážne obavy“.
Komisia vyzvala Izrael, aby vydal vyhlásenie vyjadrujúce poľutovanie a aby vyplatil odškodné rodinám obetí ako aj zraneným. Incident narušil vzťahy medzi Tureckom a Izraelom, a OSN preto vo svojej správe žiada obe krajiny na ich nápravu v záujme stability na Blízkom východe.