Inšpektorát práce si posvietil na 100 pracovných agentúr

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanosť
Foto: Ilustračné foto: SITA/Kvetoslava Mudríko

KOŠICE 14. januára (WEBNOVINY) – Inšpektori práce vykonali mimoriadnu celoslovenskú kontrolu agentúr dočasného zamestnávania a zamestnávateľov, ktorí si od týchto agentúr najímajú pracovníkov. Inšpektori práce preverili na celom Slovensku vyše sto agentúr a firiem. Ako v piatok informoval hovorca národného inšpektorátu Igor Holéczy, cieľom previerky bola najmä kontrola plnenia povinností agentúr dočasného zamestnávania, ktoré im vyplývajú zo Zákonníka práce. Jeho obchádzaním totiž niektorí ich zamestnanci môžu prichádzať aj o časť mzdy.

Na základe podnetov, sme mali podozrenie, že časť agentúr môže porušovať niektoré ustanovenia Zákonníka práce, čo môže viesť k nerovnakým pracovným podmienkam medzi riadnymi a dočasnými zamestnancami v koncových firmách,“ povedala generálna riaditeľka Národného inšpektorátu práce Jana Popovičová. Súčasťou previerky bola tiež kontrola nelegálneho zamestnávania.

Na celoslovenskej previerke sa podieľali inšpektori práce všetkých ôsmich inšpektorátov práce v jednotlivých krajoch. Výsledky kontroly budú známe koncom februára. Cieľom Národného inšpektorátu práce a jednotlivých inšpektorátov práce bude dosiahnuť odstránenie zistených nedostatkov. Postup samotných inšpektorov práce pri vykonávaní kontrol overovali v teréne aj pracovníci Národného inšpektorátu práce. Agentúry dočasného zamestnávania často sídlia v chudobnejších regiónoch Slovenska, napríklad na východe krajiny. Podľa prvých predbežných informácií mimoriadnej kontroly len v meste Bardejov je vyše 70 takýchto agentúr.

Agentúry dočasného zamestnávania zamestnávajú pracovníkov, ktorých ďalej prenajímajú iným zamestnávateľom, napríklad v automobilovom priemysle, stavebníctve či v iných oblastiach. Agentúry však v niektorých prípadoch so svojimi pracovníkmi uzatvárajú len dohody o vykonaní práce. Podľa platného Zákonníka práce sú pritom povinné uzatvoriť pracovnú zmluvu. Obchádzaním tejto povinnosti sa agentúry môžu vyhýbať vyplácaniu cestovných náhrad, stravného či náhrad mzdy, príplatkov za prácu vo sviatky, nočnú prácu a nadčasov. Ich pracovníci, ktorí prácu vykonávajú v iných spoločnostiach, tak prichádzajú o časť mzdy, ktorá by im podľa Zákonníka práce mala

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať