Inhaloval som veľakrát, citovali Obamu poslanci SaS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marihuana
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 6. mája (WEBNOVINY) – Otvorenie odbornej diskusie o dekriminalizácii marihuany si kladú za cieľ organizátori tretieho ročníka zhromaždenia Million Marihuana March, ktoré sa bude konať v sobotu 7. mája napoludnie na bratislavskom Námestí slobody. „Chceme, aby sa debata presunula na odbornú úroveň, aby sa formalizovala, aby nebola debatou politickou, aby debatovali ľudia, ktorí o tej rastline niečo vedia,“ povedal dnes mediálny koordinátor podujatia Daniel Hromada na tlačovej besede.„Cieľom podujatia je šírenie osvety, celospoločenskej diskusie a povedomia o prospešnosti konopy. Je absurdné, aby v treťom tisícročí o fakte, či niekomu bude odobratá sloboda alebo nie, rozhodovali mýty a predsudky a nie odbornosť. Myslíme si, že možnosť slobodne meniť stavy svojho vedomia, samozrejme v prípade, že zmena týchto stavov nemá negatívne dôsledky na okolie, je priamo obsiahnutá v Listine základných práv a slobôd,“ myslí si Hromada. Organizátori zhromaždenia už verejnosti predstavili výzvu, pomocou ktorej chcú dosiahnuť zostavenie expertnej komisie, ktorá má odpovedať na otázku, či je pre budúcnosť Slovenska lepšia kriminalizácia alkoholu alebo dekriminalizácia marihuany.

Používanie marihuany v zdravotníctve

Poslanec Národnej rady SR Peter Kalist (SaS), ktorý sa spolu so svojimi straníckymi kolegami na tlačovej besede zúčastnil ako hosť, si myslí, že vhodnou cestou na odtabuizovanie témy konopy je použitie rastliny na zdravotné účely. „Strana SaS má pripravený návrh na možnosť používania pre ľudí, pre ktorých sa stala poslednou nádejou na zmiernenie ich utrpenia,“ avizoval s dodatkom, že na návrhu je „plus-mínus“ koaličná dohoda. Medzi chorobami, pri ktorých má užívanie konopy pozitívny efekt spomenul Parkinsonovu, Alzheimerovu či niektoré onkologické ochorenia.

Poslanec NR SR Martin Poliačik (SaS) sa nazdáva, že v Európe sa presadzuje trend, ktorým je trestanie dílerov a nie používateľov marihuany. „V Čechách proces od prvých lastovičiek po uzákonenie zákona trval takmer desať rokov, verím, že u nás to bude o nejaký ten rôčik menej,“ nádeja sa. Poliačik spolu s poslaneckým kolegom Jurajom Drobom si pri otázke, či fajčili marihuanu, pomohli citátom amerického prezidenta Baracka Obamu „inhaloval som veľakrát“.

Podujatie sa v Bratislave bude konať po siedmich rokoch

Organizátori akcie upozorňujú, že v roku 2008 malo skúsenosti s konopnou drogou 26,4 percenta ľudí vo veku 15 – 26 rokov, pričom významne narástol počet konzumentov medzi vysokoškolákmi. „Asi 50 percent vysokoškolákov tak môže kvôli takejto skúsenosti opustiť školu nielen s diplomom, ale aj so zápisom v registri trestov,“ uvádzajú.

Podujatie sa v Bratislave bude konať po siedmich rokoch. Po prvý raz sa v hlavnom meste konalo v roku 2003 a následne o rok neskôr. Dekriminalizáciu marihuany mala vo volebnom programe strana SaS, pre postoj koaličných partnerov sa však tento bod do programového vyhlásenia vlády nedostal. Droba si myslí, že sa tak stalo vinou politického naivizmu. „Dekriminalizácia je a zostáva našou agendou a v plnej miere ju podporujeme. Dnes by sme boli oveľa ultimatívnejší,“ povedal.

Poliačik na záver upozornil, že súčasná legislatíva neumožňuje držbu akéhokoľvek množstva marihuany a vyzval ľudí, aby na akciu prišli „čistí“. „Má to byť mierumilovný pochod, nemá to byť provokácia, ktorá by mala smerovať, k nejakým veľkým policajným akciám,“ povedal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať