BRATISLAVA 4. novembra (WBN/PR) – Otravnú návštevu klasických kamenných inštitúcií dnes stále častejšie vymieňame za pohodlnú klávesnicu počítača. Rýchlo sa meniaca doba preto núti aj verejnú správu, aby čo najskôr zmenila spôsob, akým rozmýšľa a funguje. Dva dni plné informácií a zaujímavých diskusií o najnovších trendoch, projektoch a skúsenostiach v oblasti informatizácie už tradične prinesie Medzinárodný kongres ITAPA.
Nová spolupráca vytvorená na základe spájania rôznych svetov, také je motto už 9. ročníka najväčšieho podujatia svojho druhu na Slovensku, Medzinárodného kongresu ITAPA 2010. O nanajvýš aktuálnych témach – otvorená verejná správa či e-Demokracia, sa dá hovoriť z mnohých pohľadov a venovať sa im bude hneď niekoľko prednášok.
O prioritách vlády pre informatizáciu spoločnosti na najbližšie roky a o ďalšej stratégii napĺňania OPIS-u budú hovoriť tí najpovolanejší, teda zástupcovia Ministerstva financií, Úradu vlády a splnomocnenec vlády. Svoj názor povie aj mimovládny sektor, podľa ktorého sa verejná správa na Slovensku neprispôsobila nárokom 21. storočia a občianska spoločnosť je tu vnímaná skôr ako nepriateľ. Aliancia Fair-play chce preto iniciovať radikálnu zmenu prístupu štátu k zverejňovaniu dát, aby sme už nemuseli otrocky žiadať o všetky informácie, ale naopak – aby inštitúcie toho zverejňovali čo najviac a proaktívne.
O revolúcii v prístupe k informáciám bude hovoriť aj veľký ťahák tohtoročného kongresu Anthony D. Williams, autor bestselleru Wikinomics. e-Demokracia, to však zďaleka nie je iba nástroj efektivity, služby občanom alebo PR politikov. Podľa odborníkov totiž zároveň pomáha zabezpečiť zodpovednejšiu formu demokracie a vracia politickú agendu do rúk občanom. Za novú výzvu v tejto oblasti mnohí považujú elektronické voľby, ktoré samozrejme nemôžu chýbať medzi tohtoročnými prednáškami.
Zaujímavé určite bude aj zhodnotenie dvoch pilotných projektov – Slovenského centra pre nahlasovanie nezákonného obsahu a činnosti na internete a Maturity on-line. ITAPA 2010 tiež prinesie informácie nielen o prvom kroku k budovaniu e-Health na Slovensku, ale hneď aj dve inšpirácie zo zahraničia. V nemocniciach na Vysočine totiž pacienti už od minulého roka využívajú elektronický rezervačný systém alebo výhody elektronizácie, výmeny a archivácie zdravotníckej dokumentácie, a to v rámci celého kraja. Pre jeho vedenie je totiž informatizácia a kvalitnejšie služby pre občanov jednou z hlavných priorít. Rakúsko zasa vďaka svojej eKarte, ktorá postupne nahradila zdravotné poukážky, každoročne ušetrí približne 50 miliónov eur. Navyše ju navrhli tak, aby umožnila bezproblémovú implementáciu ďalších e-Health projektov.
Súčasťou nášho každodenného života sa postupne stávajú aj elektronické doklady. Je eID karta bezpečným úložiskom citlivých údajov alebo de facto vstupnou bránou k mnohým osobným informáciám? Jedna z prezentácií sa bude zaoberať práve rizikami pre ochranu súkromia a odpovie aj na to, ako môže na Slovensku vyzerať zavedenie eID kariet do praxe.
Okrem týchto tém ITAPA samozrejme opäť prinesie aj mnoho ďalších, rovnako zaujímavých prednášok a diskusií.
Už tradičným vrcholom Medzinárodného kongresu ITAPA je vyhodnotenie súťaže Cena ITAPA, ktorou aj tento rok oceníme najlepšie projekty v oblasti informatizácie verejnej správy.
Medzinárodný kongres ITAPA 2010 sa uskutoční 9. a 10. novembra 2010 v hoteli Crowne Plaza v Bratislave, pod záštitou predsedníčky vlády Ivety Radičovej a podpredsedu vlády a ministra financií Ivana Mikloša. Viac informácií o priebežne aktualizovanom programe nájdete na www.itapa.sk, kde sa zároveň môžete bezplatne akreditovať.