Infantino, Salman či prekvapenie? Rozhodne sa o šéfovi FIFA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
FIFA
Voľby prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) sa uskutočnia 26. februára 2016. Foto: ilustračné, SITA/AP

ZÜRICH 26. februára (WebNoviny.sk) – Piatkový mimoriadny kongres Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) na Hallenstadione vo švajčiarskom Zürichu má vo svojej agende tucet bodov. Ten najdôležitejší príde na rad ako predposledný jedenásty – voľba nového, v poradí deviateho prezidenta riadiacej organizácie svetového futbalu.

O post šéfa FIFA bojuje päť kandidátov

O najprominentnejší post v tomto odvetví sa uchádza kvinteto kandidátov: švajčiarsko-taliansky generálny sekretár Európskej futbalovej únie (UEFA) Gianni Infantino, bahrajnský šejk a šéf Ázijskej futbalovej konfederácie (AFC) Salman Bin Ibrahim Al Chalífa, jordánsky princ Ali bin Al-Husejn, Francúz Jérome Champagne a Tokyo Sexwale z Juhoafrickej republiky. Víťazstvo niekoho iného než jedného z prvých dvoch menovaných bude prekvapením. Iba Infantino a Salman totiž zbierali početné verejné prísľuby ich podpory.

Štyridsaťpäťročný Infantino sa spolieha na deklarovanú priazeň kompletnej UEFA aj Futbalovej únie Strednej Ameriky (UNCAF). Podľa vlastných slov ráta aj s väčšinou delegátov Africkej futbalovej konfederácie (CAF) a všetkých Juhoamerickej futbalovej konfederácie (CONMEBOL). Tá však o svojej preferencii rozhodne až vo štvrtok, teda v deň, keď budú všetci kandidáti na poslednom predvolebnom formálnom stretnutí s hlasujúcimi presviedčať zástupcov Oceánskej futbalovej konfederácie (OFC). O päť rokov starší Salman má oficiálne vyjadrenú podporu od výkonných výborov AFC a CAF.

Prehľad prezidentov FIFA:

1. Robert Guérin (Fr.) 22. mája 1904 – 4. júna 1906

2. Daniel Burley Woolfall (V. Brit.) 4. júna 1906 – 24. októbra 1918

3. Juel Rimet (Fr.) 1921 – 1954

4. Rodolphe Seeldrayers (Belg.) 1954 – 7. október 1955

5. Arthur Drewry (V. Brit.) 1955 – 25. marec 1961

6. Stanley Rous (V. Brit.) 1961 – 8. máj 1974

7. Joao Havelange (Braz.) 8. máj 1974 – 8. jún 1998

8. Sepp Blatter (Švaj.) 8. jún 1998 – suspendovaný 8. októbra 2015, 21. decembra 2015 dostal dištanc na 8 rokov, 24. februára 2016 skrátený na 6 rokov

Zastupujúci – Issa Hayatou (Kam.) 9. október 2015 – 26. február 2016

9. ??? 26. február 2016 –

Blatter oznámil svoju rezignáciu len pár dní po znovuzvolení

Na volebnom akte sa nezúčastnia Kuvajt ani Indonézia. Tieto dve krajiny majú pozastavené členstvo pre porušenie pravidiel brániacich vládnym zásahom do nezávislosti odvetvia, ich prípadmi sa bude zaoberať až nasledujúci riadny kongres FIFA 13. mája v Mexico City. Na základe rozhodnutia exekutívy je jasné, že na úspech v prvom kole treba 138 hlasov. V každom z nasledujúcich kôl sa prezidentom stane uchádzač s minimálne jednoduchou väčšinou – aspoň 104 hlasmi.

Predčasné voľby vypísali po tom, ako Sepp Blatter len pár dní po svojom znovuzvolení v máji minulého kalendárneho roka pod tlakom vyšetrovania švajčiarskej a americkej federálnej prokuratúry ohlásil rezignáciu. Švajčiara stojaceho na čele FIFA od roku 1998 suspendovali 8. októbra 2015, 21. decembra dostal trest na osem rokov. Ten odvolacia komisia FIFA v stredu stiahla na šesť rokov.

Rovnaký osud postihol tiež lídra UEFA Michela Platiniho, ktorého dovtedy videli ako najpravdepodobnejšieho Blatterovho nástupcu. Ani jeden z momentálnych favoritov však nemôže hovoriť o nulovom spojení s dištancovanou dvojicou. Salman v spomenutých predchádzajúcich riadnych voľbách stál za Blatterom. Infantino je dlhoročná pravá ruka Platiniho a počas kampane priznal, že stále načúva niekdajšiemu francúzskemu reprezentantovi.

Vizitka odchádzajúceho prezidenta FIFA:
Sepp Blatter (Švajčiarsko)

Dátum a miesto narodenia: 10. marca 1936 vo Vispe, 79 rokov

Vzdelanie: obchod a ekonómia na univerzite v Lausanne

Súčasná pozícia: suspendovaný prezident FIFA, od 8. októbra 2015

Predchádzajúce pozície: generálny sekretár Švajčiarskeho zväzu ľadového hokeja (SEHV), riaditeľ športového oddelenia Longines, podieľal sa na organizácii OH 1972 a 1976, technický riaditeľ FIFA (1975 – 1981), generálny sekretár FIFA (1981 – 1998), prezident FIFA (1998 – 8. október 2015), člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV)

Zaujímavosť: čelí trestnému stíhaniu zo strany švajčiarskeho generálneho prokurátora Michaela Laubera za zlé hospodárenie a použitie finančných prostriedkov FIFA na nesprávny účel, prípad sa týka tiež jeho podpisov na zmluvách, ktoré zapríčinili podhodnotený predaj vysielacích práv na MS 2010 a 2014 do Karibiku bývalému viceprezidentovi FIFA Jackovi Warnerovi

Čaká na nás historická chvíľa, hovorí Issa Hayatou

Napriek tomu však najdôležitejšou úlohou novej hlavy FIFA bude previesť korupčnými škandálmi otrasenú organizáciu reformami. Výkonný výbor jednomyseľne odporučil piatkovému kongresu, aby ich prijal v plnom znení. Bahrajnský šejk a generálny sekretár UEFA chcú obrat k lepšiemu dosiahnuť iným spôsobom. Infantino sa chystá prilákať nových sponzorov, zvýšiť príjmy FIFA a peniazmi následne dotovať členské krajiny celosvetového orgánu aj kontinentálne konfederácie na rozvoj či organizovanie mládežníckych turnajov. „Ak ide o čísla, verte mi,“ ubezpečil. Naopak, Salman si myslí, že tento plán do troch rokov privedie FIFA k bankrotu. Presadzuje obmedzenie výkonnej moci prezidenta a dotoval by iba krajiny, čo to naozaj potrebujú.

„Čaká na nás historická chvíľa. Prichádza v kľúčovom čase, keď tvrdo pracujeme na obnovení dôveryhodnosti a stability po turbulentnom období. Na kongrese členské asociácie zvolia nového prezidenta, čím otvoria novú éru FIFA a nasmerujú budúcnosť svetového futbalu. Vďaka skvelej robote reformného výboru sa bude hlasovať aj o kľúčových bodoch na zlepšenie vedenia, transparentnosti a kultúrnosti. Zmeny stanov odsúhlasené exekutívou v decembri naštartujú proces opätovného budovania FIFA ako modernej profesionálnej športovej organizácie, ktorá si zaslúži dôveru. Dúfam, že všetky kontinentálne i národné orgány odsúhlasia reformy, čím ukážeme, že sme sa poučili z minulosti a pristupujeme k nevyhnutným krokom. Na tomto mimoriadnom kongrese máme šancu zachovať sa ako tím a položiť základy novej cesty vpred, aby sme sa potom mohli sústrediť už len na futbal,” pozval delegátov zastupujúci prezident Medzinárodnej futbalovej federácie Issa Hayatou.

Vizitky uchádzačov o post prezidenta FIFA v predčasných voľbách:
Gianni Infantino

vek: 45 (nar. 23. marca 1970 v Brigu/Švaj.)

národnosť: talianska, švajčiarska

angažovanie vo futbale: 15 rokov

súčasná pozícia: generálny sekretár UEFA (od roku 2009)

predchádzajúce pozície: v UEFA začal pracovať v roku 2000 ako právnik a generálny sekretár Centra pre športové štúdie (CIES) na univerzite v Neuchateli

povedal o svojej kandidatúre: „Môj program bude postavený na potrebe reformy, aby FIFA skutočne slúžila záujmom všetkých 209 národných asociácií, veľkých aj malých a aby sa na vrchol snaženia v nej dostal futbal a jeho rozvoj.“

Tokyo Sexwale

vek: 62 (nar. 5. marca 1953 v Johannesburgu/JAR)

národnosť: juhoafrická

angažovanie vo futbale: 7 rokov

súčasná pozícia: banský magnát

predchádzajúce pozície: bojovník proti apartheidu, 13 rokov strávil vo väznici na Robben Islande, bývalý člen vlády a tiež jednotky FIFA proti diskriminácii

povedal o svojej kandidatúre: „FIFA momentálne prežíva nočnú moru. Ľudia ju považujú za najväčšiu zločineckú organizáciu na svete. Vo FIFA stratili kontrolu nad tokom peňazí. Stačí sledovať peniaze. Pretože zanechávajú stopy. Na všetkých zostávajú odtlačky prstov.“

princ Ali bin al-Husejn

vek: 39 (nar. 23. decembra 1975 v Ammáne/Jord.)

národnosť: jordánska

angažovanie vo futbale: 16 rokov

súčasná pozícia: prezident Jordánskej futbalovej asociácie

predchádzajúce pozície: viceprezident FIFA a prezident Ázijskej futbalovej konfederácie.

povedal o svojej kandidatúre: „Svetový šport si zaslúži svetové vedenie – medzinárodnú federáciu, korá bude skutočne slúžiť jej členom a bude príkladom v morálke, transparentnosti a dobrom riadení.“

Jérome Champagne

vek: 57 (nar. 15. júna 1958 v Paríži/Fr.)

národnosť: francúzska

angažovanie vo futbale: 17 rokov

súčasná pozícia: konzultant pre medzinárodný futbal

predchádzajúce pozície: diplomat, 11 rokov pracoval pre FIFA ako vedúci a poradca prezidenta Seppa Blattera, odišiel v roku 2010

povedal o svojej kandidatúre: „V čase, keď FIFA viac ako čokoľvek iné potrebuje otvorený dialóg o svojej budúcnosti a reformách, sme v prvých mesiacoch predvolebnej kampane svedkami kontroverzných udalostí a zákulisných dohôd.“

šejk Salman Bin Ibrahim Al Chalífa

vek: 49 (nar. 2. novembra 1965 v Riffe/Bahrajn)

národnosť: bahrajnská

angažovanie vo futbale: 17 rokov

súčasná pozícia: prezident Ázijskej futbalovej konfederácie a viceprezident FIFA

predchádzajúce pozície: prezident Bahrajnskej futbalovej asociácie

povedal o svojej kandidatúre: „Nechcem byť iba prezidentom vykonávajúcim svoj úrad. Myslím si, že našou úlohou je pritiahnuť správnych ľudí, priviesť do FIFA skutočných profesionálov.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ali Bin Al-HusejnGianni InfantinoSepp Blatter