BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Poslanci okolo Igora Matoviča, ktorí si hovoria Obyčajní ľudia, podporia budúcoročný štátny rozpočet len po splnení ich dvoch požiadaviek.
„Sme ochotní zahlasovať za zákon o štátnom rozpočte, máme však dve podmienky,“ povedal Matovič.
Obyčajní ľudia žiadajú od poslancov Národnej rady SR, aby schválil ich návrh na zmrazenie platov poslancov, ministrov či premiéra.
„Myslíme si, že platy by mali byť zmrazené až do roku, keď Slovensko dosiahne vyrovnaný rozpočet. Ak by tento náš návrh neprešiel, na budúci rok vzrastú platy týmto ústavným činiteľom o 18,8 %. Je to zvrátené,“ myslí si Matovič.
Superbiznis pre strany
Druhou podmienkou Obyčajných ľudí je, aby si politické strany zaplatili náklady spojené s predčasnými voľbami. Navrhujú, aby politické strany zaplatili aspoň priame náklady vo výške zhruba 10 mil. eur. „Je to superbiznis pre politické strany. Sme ochotní v tejto ťažkej chvíli sa skladať politickým stranám, aby nás takto oblbovali?“ zdôraznil Matovič, podľa ktorého by sa mali politické strany po marcových predčasných voľbách vzdať polovice peňazí, ktoré dostanú za hlasy vo voľbách.
„Myslíme si, že sú to splniteľné a férové podmienky. Keď podmienky nebudú splnené, nech ide pán Dzurinda za stranou Smer, a nech si schvália rozpočet,“ konštatoval Matovič. Vláda Ivety Radičovej, ktorej parlament minulý týždeň v utorok nevyslovil dôveru, v stredu na rokovaní napokon schválila návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2012 až 2014.Za rozpočet na stredajšom rokovaní vlády hlasovali aj ministri za SaS. Vládna trojka, teda SDKÚ-DS, KDH a Most Híd, rokovali tento týždeň so stranou SaS o podpore rozpočtu aj v parlamente.
Vládou schválený návrh rozpočtu už aj so započítanými dohodnutými prioritami počítal s deficitom hospodárenia štátu v budúcom roku na úrovni 3,321 mld. eur.
Celkové príjmy štátneho rozpočtu sa rozpočtovali na 15,36 mld. eur a výdavky v sume 18,681 mld. eur.
Rezort financií si stanovil za svoj cieľ znížiť deficit celého okruhu verejných financií z tohtoročných plánovaných 4,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) na budúcoročných 3,8 % HDP.