PARÍŽ 26. septembra (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Francois Hollande sa v pondelok vyslovil za úplnú a definitívnu likvidáciu tábora, ktorý si ilegálni migranti a utečenci vybudovali na predmestí severofrancúzskeho prístavného mesta Calais. Prezident zdôraznil, že vláda je odhodlaná dosiahnuť tento cieľ. Súčasne však vyzval aj Britániu, aby plnila svoj diel zodpovednosti, pokiaľ ide o boj s ilegálnymi migrantmi snažiacimi sa dostať z Francúzska na Britské ostrovy.
Hollande, ktorý do Calais pricestoval vrtuľníkom, sa stretne s poslancami miestneho zastupiteľstva, občanmi i obchodníkmi či podnikateľmi, ktorých podnikanie trpí prítomnosťou tábora zvaného Džungľa v meste. Naplánované má aj stretnutia s predstaviteľmi policajných zložiek. Návštevu tábor Džungľa však Hollande v programe nemá, ako dnes na svojej webovej stránke uviedol denník Le Figaro.
Existencia ‚džungle‘ je škandál
Le Figaro súčasne upozornil na skutočnosť, že Hollandova návšteva v Calais sa koná len niekoľko dní po tom, ako tam zavítal Nicolas Sarkozy, uchádzajúci sa o kandidatúru konzervatívnych strán na budúcoročné prezidentské voľby. Podľa denníka Sarkozyho vystúpenia naznačujú, že ilegálna migrácia a otázky identity budú kľúčovými témami jeho kampane pred primárkami pravicových strán.
Sarkozy vo vysielaní rozhlasovej stanice Europe 1 vyhlásil, že je tiež za likvidáciu tábora Džungľa v Calais, ale spresnil, že súčasne by nariadil aj obnovenie pohraničných kontrol. „Už samotná existencia ‚džungle‘ na území (Francúzskej) republiky je škandál,“ vyhlásil Sarkozy, ktorý sa vyslovil aj za „vyhostenie osôb bez povolenia na pobyt“ z Francúzska. Súčasne kritizoval francúzsku vládu za nedostatok autority pri riešení krízových situácií, a to nielen v Calais, ale aj počas demonštrácií proti novele zákonníka práce.
Samotný prístav už dávnejšie chráni plot
Aj keď táboriská migrantov v Calais existovali celé roky, kritizovaná Džungľa sa začala tvoriť začiatkom roka 2015, pričom migranti v nej majú postavené stany, chatrče či kontajnery. Úrady tvrdia, že sa tam usadilo 6500-7500 ľudí, ale mimovládne organizácie odhadujú ich počet na 10.000.
Mnohí migranti, ktorí sa utáborili pri Calais na pobreží Lamanšského prielivu, sa snažia dostať do Británie tak, že naskakujú na kamióny smerujúce k prístavisku trajektov alebo na vlaky vchádzajúce do podmorského tunela.
Samotný prístav v Calais už dávnejšie chráni vysoký plot s ostnatým drôtom. Nedávno začalo Francúzsko aj s výstavbou múra, ktorý sa bude tiahnuť pozdĺž oboch strán úseku diaľnice, kadiaľ prechádzajú kamióny pred nalodením na trajekty.