Rastúce ceny a životné náklady znepokojujú 40 % ľudí vo veku 16 až 30 rokov, ktorí sa zúčastnili na najnovšom prieskume Eurobarometer zverejnenom v pondelok. Ako uvádza web europarlamentu, prieskum u tejto vekovej skupiny zároveň ukázal, že sociálne médiá sú ich hlavným zdrojom informácií a väčšina z nich si je vedomá aj rizík online dezinformácií.
Ďalšia približne tretina respondentov uviedla, že Európska únia by mala v nasledujúcich piatich rokoch zamerať svoju pozornosť na životné prostredie a zmenu klímy, zatiaľ čo 31 % sa domnieva, že prioritou by mali byť ekonomická situácia a vytváranie pracovných miest.
Bezpečnosť je dôležitá pre Čechov, Poliakov a Estóncov
Takmer traja z desiatich (29 %) chcú, aby EÚ uprednostňovala sociálnu ochranu, blahobyt a prístup k zdravotnej starostlivosti. Viac ako jeden z piatich respondentov označil vzdelávanie a odbornú prípravu (27 %), bývanie (23 %) a obranu a bezpečnosť EÚ (21 %) za dôležité priority EÚ. Bezpečnosť EÚ by mala byť prioritou hlavne podľa mladých ľudí v Česku (36 %), Poľsku (33 %) a Estónsku (32 %).
Slováci viac veria Európskej únii, dôvera voči vlastnej vláde a parlamentu sa pohybuje len okolo 30 percent
Zaujímavo vyznieva porovnanie medzi „mladými“ celkovo v rámci EÚ a na Slovensku. Podľa mladých Slovákov by prioritou EÚ v najbližších piatich rokoch mali byť zvyšujúce sa ceny a náklady na živobytie, ako aj vytváranie pracovných miest. Zástancami EÚ je 63 % opýtaných, pričom 31 % by uvítalo zmeny vo fungovaní Únie.
Odkaz predsedníčky europarlamentu
„Počúvať mladých Európanov a ich obavy je životne dôležité pre politikov, tvorcov politík a európsku demokraciu. Mladí ľudia sa dnes obávajú rastúcich cien, klimatických zmien, bezpečnosti a ich šancí nájsť si dobrú prácu. To sú obavy, ktoré musíme riešiť pri každom našom rozhodnutí a v každom zákone, ktorý prijmeme. V opačnom prípade riskujeme, že stratíme celú generáciu pre dezilúziu,“ povedala predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová.