Greenpeace žaluje envirorezort pre Mochovce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mochovce
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – Environmentálna organizácia Greenpeace žaluje Ministerstvo životného prostredia SR pre dostavbu 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Greenpeace má námietky voči zaujatosti spoločnosti, ktorá vypracúva posudok v procese posudzovania vplyvu na životné prostredie EIA na túto jadrovú elektráreň. „Organizácia Greenpeace 15. februára doručila Najvyššiemu súdu SR žalobu na Ministerstvo životného prostredia SR pre nezákonný zásah orgánu verejnej správy. Dôvodom je výber odborne spôsobilej osoby na vypracovanie posudku a návrhu záverečného stanoviska k správe o hodnotení vplyvov jadrových reaktorov Mochovce 3 a 4 na životné prostredie. Podľa Greenpeace spoločnosť DECOM, a.s., určená ministerstvom za odborne spôsobilú osobu, nespĺňa jeden zo základných predpokladov na vypracovanie posudku, a tým je nezaujatosť,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová.

Podľa environmentalistov je vybraná firma DECOM, a.s. v priamom konflikte záujmov, keďže stopercentný vlastník tejto spoločnosti je VÚJE, a.s., ktoré podpísalo zmluvy so Slovenskými elektrárňami, a.s. na dostavbu Mochoviec za niekoľko miliónov eur. „To znamená, že jediným vlastníkom akcií právnickej osoby určenej na vypracovanie odborného posudku je právnická osoba, ktorá má na veci priamy majetkový záujem,“ uviedla Szabová. Ako ďalej dodala, riaditeľ spoločnosti je zároveň členom Rady správcov Národného jadrového fondu, ktorý zabezpečuje nakladanie s vyhoreným jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi. „Práve nedostatok financií v Národnom jadrovom fonde a z toho plynúce možné problémy v budúcnosti pri nakladaní s odpadom z elektrárne v Mochovciach, bol jednou z hlavných podaných pripomienok k elektrárni,“ uviedla Szabová.

Environmentalisti sa obávajú, že ide o snahu o zjednodušenie celého procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie v prospech investora – Slovenských elektrární, a.s. „Takéto konanie považujeme za protiprávne a čisto nelogické. Posudzovateľ totiž okrem iného rozhoduje, či investor dostatočne odpovedal na otázky a pripomienky verejnosti, čo by mala posúdiť nestranná osoba, ktorou DECOM, a.s. jednoznačne nie je,“ povedala koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Andrea Zlatňanská. Ako ďalej uviedla, ministerstvo životného prostredia urobilo zásadnú chybu pri výbere odborne spôsobilej osoby, nezaručilo transparentnosť a objektívnosť EIA procesu, čím potenciálne ohrozilo bezpečnosť projektu a tým pádom aj životného prostredia a obyvateľstva nielen na Slovensku. „Je nutné pripomenúť, že sa nerozprávame o výstavbe parkoviska, ale o jadrovej elektrárni. Myslíme si, že v prípade takejto stavby by mali všetky procesy pred výstavbou prebehnúť čo najkorektnejšie a mali by sa zodpovedne zvážiť všetky riziká a odstrániť nedostatky. Nanešťastie, doterajší priebeh posudzovania vplyvov na životné prostredie tomu nenasvedčuje,“ dodala Zlatňanská. Podľa nej mala spoločnosť DECOM, a.s. do 15. februára doručiť posudok na Ministerstvo životného prostredia SR aj s návrhom na záverečné stanovisko k posudzovaniu vplyvov na životné prostredie.

Generálny riaditeľ spoločnosti DECOM, a.s. Ján Timuľák potvrdil, že posudok aj s návrhom doručili na ministerstvo v pondelok. Ako ďalej uviedol k predmetu žaloby Greenpeace, ktorý sa týka výberu odborne spôsobilej osoby na vypracovanie posudku, odborný posudok môže urobiť osoba, ktorá má zo zákona absolvované odborné školenie. Dodal, že vo firme, ktorá vystupuje ako právnická osoba, má takýto atest päť pracovníkov a nevie o tom, že na Slovensku by boli ďalšie spoločnosti, ktoré by vykonávali takúto odbornú činnosť.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie GreenpeaceMŽP Ministerstvo životného prostredia SRNS Najvyšší súd SR