NEW YORK 26. júla (WEBNOVINY) – Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun vyzval vo štvrtok egyptské ozbrojené sily, aby prepustili prezidenta Muhammada Mursího, ktorého zvrhla a zatkla armáda pred tromi týždňami.
Pan žiada, aby boli „Mursí a ďalší vedúci predstavitelia Moslimského bratstva prepustení na slobodu a aby boli ich prípady transparentne vyšetrené“. Na piatok vyzvali armáda aj Moslimské bratstvo svojich prívržencov na protestné demonštrácie.
Armáda medzičasom vyvinula tlak na Mursího prívržencov. Vo štvrtok večer dala islamistom 48 hodín na to, aby sa zúčastnili na „politickom procese zmierovania“.
V opačnom prípade sa musia pripraviť na tvrdšie postupy, citovali egyptské médiá vyhlásenie armády s názvom Posledná šanca. Moslimské bratstvo, z ktorého pochádza aj Mursí, vo vyhlásení nie je konkrétne menované. Armáda v ňom oznámila novú stratégiu boja proti „násiliu a terorizmu“.
Palestínske islamistické hnutie Hamás, ktoré vládne v Pásme Gazy, v piatok kritizovalo rozhodnutie súdu v susednom Egypte ponechať zosadeného prezidenta Muhammada Mursího vo väzbe pre podozrenie zo vzájomnej spolupráce.
Podľa vyjadrenia hovorcu Sámího Abú Zuhrího pre agentúru AFP hnutie takýto krok „odsudzuje, keďže je založený na predpoklade, že je nepriateľom“. Obviňovanie islamistu Mursího z kolaborácie s Hamásom označil za „nebezpečný vývoj“ týkajúci sa nielen samotných Egypťanov, ale aj ich „jednania s inými stranami“ vrátane Palestínčanov
Súd nariadil vypočutie Mursího pre možnú spoluprácu s Hamásom
Egyptský súd nariadil zatknutie zvrhnutého prezidenta Muhammada Mursího za účelom vypočutia. Dôvodom je údajná spolupráca s palestínskym militantným hnutím Hamás, informovala v piatok oficiálna tlačová agentúra MENA.
Mursího budú spovedať z toho, či spolupracoval s Hamásom v prípade útokov na policajné stanice a útekov väzňov počas povstania proti bývalému lídrovi Husnímu Mubarakovi, keď sa na slobodu dostali islamisti a ďalší politickí väzni.
Kauzu vyšetruje súd v Káhire, ktorý má za úlohu zistiť, ako sa väzňom začiatkom roka 2011 podarilo utiecť. Mursího Islamské bratstvo pritom čelí obvineniam, že vládcom z Hamásu, ktorí kontrolujú Pásmo Gazy, pomáhalo.
Hovorca bratstva Gehad Haddád nariadenie zatknúť Mursího odsúdil, pričom povedal, že týmto krokom Mubarakov režim signalizuje svoj „návrat v plnej sile“.
Súd 23. júna oznámil, že militanti z Hamásu utiekli spolu s inými väzňami počas turbulentného 18-dňového povstania, ktoré viedlo k Mubarakovmu pádu. V tom čase Mursí, vtedy popredný líder Moslimského bratstva, pre médiá povedal, že pri úteku väzňov pomáhali Egypťania.