LONDÝN 19. júla (WEBNOVINY) – Najväčšie svetové poisťovne budú musieť od roku 2019 držať viac kapitálu, aby dokázali vykryť riziko, ktoré by ich prípadný krach vytvoril pre finančný systém. Vo štvrtok o tom informovali globálne regulačné orgány.
Podľa plánov medzinárodnej asociácie dozorných orgánov v oblasti poisťovníctva IAIS budú musieť vybraté poisťovne do roku 2015 preukázať, ako by bolo v prípade ich krachu možné ich hladko zatvoriť, a to bez nutnosti siahať na peniaze daňových poplatníkov.
Reformu asociácia vytvorila špecificky pre poisťovne, povedal predseda IAIS Peter Braumüller. Dodal, že rozhodnutie o tom, o koľko sa oproti súčasnému stavu bude musieť zvýšiť kapitalizácia jednotlivých poisťovní, prebehne vo dvoch fázach a bude sa pri ňom brať do úvahy viacero faktorov. Patriť k nim bude miera prepojenia poisťovne s finančným sektorom alebo „netradičné operácie“, ako napríklad obchodovanie s komplexnými derivátmi. Veľkosť spoločnosti alebo jej „globálnosť“ by naopak mali mať malú váhu.
Požiadavka na vyššiu kapitalizáciu sklamala poisťovací sektor, predstavitelia ktorého tvrdia, že na rozdiel od bánk finančnú krízu nespôsobili a nemali by teda byť potrestaní rovnakým sprísňovaním pravidiel. Reformu si však vyžiadali svetoví lídri G20, ktorý obdobný režim už schválili pre 28 najväčších svetových bankových skupín. Podľa G20 poisťovne tvoria rovnaké potenciálne systémové riziko ako banky, čo ilustrovali finančné problémy spoločnosti AIG v roku 2008. Americkú poisťovňu vtedy musela vláda zachrániť a použiť na to obrovskú sumu z peňazí občanov.
Rada finančnej stability (FSB), ktorá pracuje ako výkonná sila skupiny krajín G20 v oblasti regulácie, vo štvrtok tiež zverejnila prvotný zoznam poisťovní, ktoré sa budú vnímať ako „systémovo dôležité“, a budú sa na nich preto nové pravidlá vzťahovať. Sú medzi nimi aj na Slovensku pôsobiace spoločnosti Allianz, Axa a MetLife.