BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) – Predstavenstvá spoločností 1. župná, a.s. a Danube Arena, a.s. obviňujú predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavla Freša z neprofesionálneho prístupu v kauze multifunkčnej haly v Petržalke. Uvádza sa to v liste adresovanom predsedovi kraja, ktorý má agentúra SITA k dispozícii a podpísali ho predsedníčka predstavenstva Monika Flašíková-Beňová a člen predstavenstva Jozef Fedorkovič. Napriek tomu, že Frešo členov spoločností upozornil, aby nevykonávali žiadne úkony bez jeho výslovného súhlasu a usmernení, spoločnosti ešte k dnešnému dňu nedostali žiadne informácie ani usmernenia. Tento stav podľa nich pretrváva napriek tomu, že spoločnosti o to žiadali Freša už na rokovaní 12. a 13. januára, ako aj listom z 9. februára. „Opakovane žiadame o aktívny prístup a usmernenie, či máme rozviazať pracovné pomery so zamestnancami, či máme vypovedať nájom prenajatých administratívnych priestorov, prípadne vykonať iné kroky a ako máme riešiť následné záväzky, ktoré z týchto krokov môžu vyplynúť,“ konštatuje sa ďalej v liste. Doteraz sa neuskutočnilo podľa nich ani žiadne rokovanie. Podľa hovorkyne kraja Ivety Tyšlerovej sa v polovici minulého týždňa uskutočnilo rokovanie so spoločnosťou Parnhams Limited, ktoré však malo informatívny charakter.
Pre momentálnu situáciu sa chcú členovia predstavenstva spoločnosti Danube Arena vzdať k 19. februáru svojich funkcií. Predsedu kraja preto vyzývajú, aby k tomuto dátumu „zabezpečil prenos informácií a riadny chod akciových spoločností alebo výmenu členov predstavenstiev spoločností.“ Podľa Tyšlerovej prebieha komunikácia medzi úradom a zástupcami spoločností naďalej štandardne. „Naďalej žiadame všetky relevantné dokumenty,“ povedala Tyšlerová. Súčasné vedenie kraja tvrdí, že nemá k dispozícii všetky potrebné dokumenty týkajúce sa tejto kauzy, bývalé vedenie však tvrdí opak. O stretnutie s Frešom opätovne žiada aj spoločnosť AIC Financ & Leasing, ktorí zabezpečujú financovanie projektu. Predstavitelia Danube Areny upozorňujú, že odďaľovaním stretnutia a rozhodnutia v celej veci sa môže celý projekt predražiť. Podľa Tyšlerovej sa úrad Bratislavského samosprávneho kraja plánuje s predstaviteľmi AIC Financ & Leasing stretnúť v najbližších dňoch.
Kraj kúpil pozemky ešte v roku 2008 za 290 mil. korún, teda v období, keď ešte nebola doriešená otázka Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2011. Následne zastupiteľstvo zriadilo 100-percentnú spoločnosť 1. župná, ktorá mala pozemky spravovať. Medzitým však cena pozemkov vzrástla na 20 mil. eur. Zároveň minulý rok vznikla bez súhlasu zastupiteľstva 100-percentná dcérska spoločnosť Danube Arena, ktorá mala zabezpečiť výstavbu haly. Tesne po posledných komunálnych voľbách však bola podpísaná nájomná zmluva na pozemky medzi oboma spoločnosťami. Danube Arena ich dostala za jedno euro ročne po dobu kolaudácie, po nej sa bude platiť komerčné nájomné. Otázkou však zostáva, prečo sa nájom viaže na celý deväťhektárový pozemok a nie len na tú časť, na ktorej by sa mala postaviť hala. Zároveň sa do spoločnosti Danube Arena dostala firma Parnhams Limited ako jednoakciový minoritný vlastník, firma pritom prisľúbila investovať do projektu okolo 90 mil. eur. Zmeny sa však nepáčili súčasnému vedeniu kraja. Po urgenciách sa pozemky dostali pod úplnú kontrolu kraja. Spoločnosť Parnhams Limited sa však svojej akcie nemieni vzdať bezdôvodne. Vráti ju len za podmienky, ak sa nenájdu peniaze na výstavbu, či ak sa projekt nezačne realizovať, alebo ak sa projekt podarí a všetky náklady vložené do projektu sa vrátia. Zdôrazňuje, že tým chce len kontrolovať transparentnosť financovania.
SITA