LONDÝN 2. novembra (WEBNOVINY) – Veľká Británia a Francúzsko v utorok podpísali vzájomné dohody o spolupráci v oblasti obrany vrátane spoločného testovania nukleárnych hlavíc. Súčasťou zmluvy je aj vybudovanie dvoch domácich centier na testovanie jadrových technológií – jedno by malo v roku 2014 vyrásť vo východofrancúzskom Valducu a spolupracovať by malo s britským vedeckým strediskom v Aldermastone. Text podpísali britský premiér David Cameron a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy na spoločnom summite v Londýne. „Dnes začíname novú kapitolu,“ vyhlásil Cameron na konferencii so Sarkozym v budove ministerstva zahraničných vecí v centrálnom Londýne.
Británia a Francúzsko v utorok v Londýne podpísali vzájomnú prelomovú dohodu o vojenskej spolupráci. Prinášame krátku históriu vzťahov, ktoré boli v minulosti často napäté.
Vojny
Británia a Francúzsko bojovali proti sebe po stáročia. Od bitky pri Hastingse (1066), cez bitku o Agincourt 1415) a bitku pri Waterloo (1815).
Krajiny však spolupracovali počas druhej vojny, keď britský premiér Winston Churchill podporoval francúzsky odboj proti nacistom.
Francúzsko však odmietlo podporiť Američanmi a Britmi vedenú inváziu do Iraku v roku 2003.
Politika
Británia aj Francúzsko sú členmi Európskej únie, Londýn sa však na rozdiel od Paríža väčšinou stavia proti európskej centralizácii.
Francúzsko bolo po druhej svetovej vojne jedným z hlavný integrátorom únie, Británia sa však členom Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) stala až v roku 1973.
Francúzsko bolo jedným z hlavných architektov spoločnej európskej menovej politiky, Británia však odmietla vstúpiť do Európskej menovej únie (EMÚ) a prijať euro.
Kultúra
Briti a Francúzi majú v tejto oblasti množstvo spoločných znakov, hoci to zvyčajne odmietajú priznať. Súvisí to predovšetkým z inváziou Normanov do Anglicka (1066).
Oba jazyky majú tiež množstvo spoločných slov, predovšetkým pokiaľ ide o gastronomické výrazy
Dohoda podľa slov jej signatárov umožní obom krajinám vytvorenie spoločných obranných síl a udržanie si pozícií globálnych hráčov v oblasti bezpečnosti aj napriek aktuálnemu škrtaniu armádnych rozpočtov. V jej texte sa spomína aj vytvorenie 5000-člennej špeciálnej rýchlej armádnej zásahovej jednotky v roku 2011 a do roku 2015 by mali Británia a Francúzsko spoločne začať testovať aj jadrový
Londýn aj Paríž zmluvu obhajujú, kritici však obom krajinám vyčítajú, že sa môže oslabiť schopnosť ich armád zasahovať v prípade konfliktov nezávisle. „Vážne si myslím, že toto spojenie s Francúzskom je v dlhodobom záujme oboch krajín,“ povedal ešte v pondelok pred britskými poslancami premiér Cameron.
Pakt tak podľa historikov formálne ukončuje po stáročia trvajúcu rivalitu medzi Britániou a Francúzskom. Tá sa začala predovšetkým v roku 1066 po invázii Anglicka po francúzsky hovoriacimi Normanmi a pokračovala v 14. a 15. storočí počas bitiek o kontrolu Francúzska a vyvrcholila počas bitky pri Waterloo v roku 1815.