PARÍŽ 16. júna (WEBNOVINY) – Francúzi budú musieť pred odchodom na dôchodok pracovať o dva roky dlhšie a bohatí bude platiť vyššie dane. Týmito opatreniami chce francúzska vláda dostať dôchodkový systém krajiny z červených čísiel v rámci svojej dlho očakávanej reformy. Podľa pripravovanej reformy sa minimálny vek odchodu do dôchodku postupne do roku 2018 zvýši na 62 rokov. Momentálne je minimálny vek odchodu do dôchodku na úrovni 60 rokov. Pre agentúru Reuters to povedal francúzsky minister práce Eric Woerth.
„Pracovať dlhšie je nevyhnutné,“ povedal. „Všetci naši európski partneri tento krok už urobili a my sa mu tiež nemôžme vyhnúť,“ dodal Woerth. Prezident Nicolas Sarkozy dúfa, že reforma presvedčí nervóznych investorov, že s oddlžením verejného sektora to myslí vážne a umožní tak udržať rating krajiny na stupni AAA.
Aj napriek reforme bude mať Francúzsko jednu z najnižších vekových hraníc odchodu do dôchodku spomedzi rozvinutých krajín. Nemci plánujú zvýšiť hranicu dôchodkového veku na 67 rokov a vo Veľkej Británii a Taliansku sa odchádza do dôchodku vo veku 65 rokov. Očakáva sa, že deficit dôchodkového systému v roku 2010 bude predstavovať 32 mld. eur a pri súčasnom trende sa v roku 2050 dostane nad 100 mld. eur. Minister práce však povedal, že po zavedení jeho návrhov bude penzijný systém vyrovnaný do roku 2018.
Minister tiež ohlásil vlnu zvyšovania daní z kapitálových a investičných príjmov a tiež zvýšenie daňového zaťaženia najvyšších príjmových skupín o 1 %. Malo by to do štátnej pokladnice v roku 2018 priniesť 3,7 mld. eur.
SITA, Reuters