BRATISLAVA 11. september (WebNoviny.sk) – Slovenská europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová sa na facebooku ostro ohradila voči tvrdeniam predsedu hnutia NOVA Daniela Lipšica, že poslanci Smeru v europarlamente hlasovali za kvóty, ktoré určia, koľko utečencov majú prijať jednotlivé krajiny Európskej únie.
„Lipšic je primitívny klamár. Keď nevie ako sa hlasuje v Európskom parlamente, nech sa spýta jeho kolegyne Žitňanskej. Nikto z poslancov Smeru nehlasoval za kvóty (povinné prerozdelenie utečencov do členských štátov). Ani sa nečudujem, že skončil na kandidátke u Matoviča, lebo je rovnaký šašo ako Matovič. Klamať v tejto citlivej otázke je prejav najhrubšej nezodpovednosti. Preto ho vyzývam aby odišiel z politiky,“ napísala Flašíková-Beňová.
Eurokomisia určila kvóty, Slovensko má prijať 2287 utečencov
Buďte radi, že máte Fica, odkázal Klaus Slovákom
Utečenci podľa Kaliňáka nie sú ryža, ktorú treba prerozdeliť
Slovenský politik sa postará o rodinu utečencov
Europarlament zíva prázdnotou, zelený ho chce dať utečencom
Džihádisti medzi utečencami? Tu je odpoveď odborníkov
Hlasovanie v europarlamente má len odporúčací charakter
Utečeneckou krízou sa v piatok zaoberal aj parlamentný výbor pre európske záležitosti, kde Flašíková-Beňová informovala kolegov, že pri dvoch hlasovaniach, ktoré sa týkali zavedenia povinného rozdeľovacieho systému, boli podľa nej europoslanci Smeru buď proti, alebo sa zdržali.
Flašíková-Beňová zároveň upozornila, že hlasovanie v Európskom parlamente má len odporúčací charakter. „Je mi veľmi ľúto, ako prebieha debata na Slovensku k tejto citlivej téme,“ konštatovala europoslankyňa.Predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic tvrdí opak. Europoslanci Smeru podľa jeho slov za zavedenie kvót v europarlamente hlasovali, keďže v záverečnom hlasovaní podporili správu, ktorá spomína aj zavedenie kvót.
„Ak má na Slovensku poslanec zásadný problém s nejakým ustanovením zákona a navrhuje ho vypustiť, nezahlasuje neskôr za zákon ako celok,“ vysvetlil Lipšic.
Europoslanci Smeru síce pri čiastkových hlasovaniach kvóty nepodporili, ale pri konečnom rozhodovaní za ne zahlasovali. Za zavedenie kvót podľa Lipšica europoslanci Smeru hlasovali už trikrát – v apríli, v stredu a vo štvrtok.
Slovensko má prijať 2287 utečencov
Europoslanci týchto strán podľa Lipšica hlasovali v europarlamente v rozpore so záujmami Slovenska, keďže v EP podporili zavedenie kvót pre migrantov, hoci lídri Smeru a KDH kvóty odmietajú podobne ako takmer celá slovenská politická scéna.
Rozpor medzi postojom europoslancov za Smer a KDH a oficiálnou pozíciou slovenskej vlády a premiéra podľa Lipšica znižuje dôveryhodnosť Slovenska na medzinárodnej scéne.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.