Firmy sa obávajú odplaty bývalých zamestnancov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanost

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Odplata bývalých zamestnancov, nedostatočný rozpočet a prostriedky na zabezpečenie patria medzi najaktuálnejšie problémy, ktoré musia riešiť vedúci pracovníci informačnej bezpečnosti. Až 75 % manažérov sa pritom obáva možnej negatívnej odvety zo strany zamestnancov, ktorí podnik nedávno opustili. Vyplýva to z pravidelného medzinárodného prieskumu informačnej bezpečnosti spoločnosti Ernst & Young uskutočneného medzi 1 900 manažérmi z vyše 60 krajín sveta. Analýzou potenciálnych rizík sa v súčasnosti zaoberá 42 % spoločností, pričom 26 % už prijalo aj opatrenia, ktoré by mali tieto riziká minimalizovať. K väčšej ochrane informácií nútia firmy najmä čoraz častejšie prípady úniku údajov.

Krádeže dát sa pritom nevyhýbajú ani Slovensku. „Nepopierateľnou skutočnosťou je, že v období recesie niektorí prepustení zamestnanci pociťujú voči bývalému zamestnávateľovi nevraživosť, a preto svojím konaním môžu spoločnosť rozličnými spôsobmi poškodzovať. Aj v našich podmienkach sa stretávame s pokusmi o útok na podnikové informačné systémy alebo s krádežou údajov,“ konštatuje partner oddelenia podnikového poradenstva a riadenia rizík Ernst & Young Jan Fanta. Podľa neho je preto nevyhnutné, aby firmy analyzovali možné riziká, ktorým sú v súčasnosti vystavené a vykonali aj potrebné preventívne kroky.

Firmy aj v tomto roku bojujú s nedostatočnou výškou prostriedkov, ktoré majú k dispozícii na zabezpečenie informácií. Za významnú alebo závažnú komplikáciu označilo výšku zodpovedajúceho rozpočtu 50 % respondentov, čo v medziročnom porovnaní predstavuje 17-percentný nárast. Jednou z ďalších priorít, na ktoré sa manažéri bezpečnosti vo firmách zameriavajú, je súlad s požiadavkami regulačných orgánov. V súvislosti s objemom nákladov, ktoré firmy na splnenie zákonných požiadaviek vynakladajú, označilo 55 % respondentov dodržiavanie platných predpisov za príčinu mierneho až výrazného rastu celkových výdajov na zabezpečenie informácií. Iba 6 % spoločností plánuje v budúcom roku vydať na zabezpečenie súladu s normami menej peňazí.

Zavedenie či skvalitnenie technológií zameraných na prevenciu úniku údajov je druhou najdôležitejšou prioritou firiem týkajúcou sa zabezpečenia informácií na obdobie najbližších dvanástich mesiacov. Až 40 % respondentov prieskumu zaradilo túto iniciatívu medzi tri najvýznamnejšie priority v tejto oblasti vôbec.

Pravidelný globálny prieskum o zabezpečení informácií v roku 2009 pripravila spoločnosť Ernst & Young v spolupráci s klientmi divízie auditu a podnikového poradenstva a riadenia rizík spoločnosti z viac než 60 krajín. Zber údajov prebiehal v období od júna do augusta 2009. Výsledky prieskumu sa získali najmä na základe rozhovorov s vedúcimi pracovníkmi z približne 1 900 spoločností zo všetkých významných priemyselných odvetví. Ernst & Young patrí medzi najvýznamnejšie celosvetové firmy poskytujúce odborné poradenské služby v oblasti auditu a daňového, transakčného a podnikového poradenstva.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Ernst & Young