Keď Cesar Kuriyama oslávil 30. narodeniny, rozhodol sa urobiť zásadný krok. Po takmer siedmich rokoch práce v reklamnej agentúre si uvedomil, koľko nadčasov, dlhých večerov a voľných víkendov strávil v práci a pritom nikdy nevenoval ani minútu svojim kreatívnym projektom, na ktorých chcel pracovať samostatne. Jedného dňa na internete našiel video rečníka Stefana Sagmeistera s názvom Sila pracovného voľna, v ktorom rozprával, ako si každých sedem rokov zoberie rok dovolenky, aby nikdy nestratil inšpiráciu. Vtedy si mladý Newyorčan uvedomil, že presne to potrebuje – zbalil kufre a vydal sa na ročnú dobrodružnú cestu po USA a Kanade.
Mladý kreatívec sa zároveň rozhodol, že sa počas svojej cesty každý deň nakrúti sekundové video, ktoré mu poslúži ako originálna spomienka. „Asi po šiestich týždňoch, čo som to robil, som si uvedomil, že to budem robiť už do konca svojho života,“ uviedol Kuriyama. Projekt, ktorý nazval One Second Every Day, mu totiž priniesol nielen originálny výsledok vo forme 6-minútového videa mapujúceho rok jeho života, ale aj nový pohľad na zmysel života – tak, ako ho žijeme deň za dňom.
„Nahrávam tieto jednoduché každodenné činnosti, aby som sa mohol pozrieť späť a zamyslieť sa, s ktorými vecami vo svojom živote nie som spokojný a ako by som ich mohol napraviť. Uvedomil som si, že ak sa napríklad dožijem 80 rokov, budem mať takto päťhodinové video, ktoré zhrnie 50 rokov môjho života. Toto ma nakoplo, aby som na každodennej báze, keď sa ráno zobudím, skúsil urobiť niečo zaujímavé s dňom, ktorý mám pred sebou,“ uviedol Cesar.
Umelec si uvedomil, že ako dni ubiehajú, často sa zlievajú do jedného celku a rýchlo na ne zabúda. „Táto skutočnosť ma veľmi hnevala. Vizualizácia je najlepší spôsob, ako si precvičiť pamäť. Často sa stane, že práve táto nakrútená sekunda mi pomôže spomenúť si, čo som robil celý deň. Niekedy je skutočne ťažké vybrať ju,“ hovorí Američan.
Hoci ľudia si chcú pamätať len to dobré, život sa neskladá len z pozitívnych udalostí. Počas roka voľna sa Cesar rozhodol, že strávi viac času aj so svojou rodinou. Jeho švagrinej však prasklo črevo a skončila v nemocnici vo veľmi zlom stave. „Bola vo veľmi zlom stave, takmer sme ju stratili. Sedával som v nemocnici s mojím bratom každý deň. Nakrútiť sekundové video v takýchto dňoch bolo veľmi ťažké. Väčšinou vyťahujeme fotoaparáty, keď zažívame úžasné veci, ale nie, keď prežívame niečo strašné. Uvedomil som si však, že bolo veľmi dôležité nakrútiť sekundu aj zo skutočne zlých okamihov. Pomohlo mi to oveľa viac si vážiť tie dobré. Teraz si myslím, že pamätať si zlé dni je rovnako dôležité ako pamätať si tie dobré,“ vysvetlil Cesar, ktorý nahraté sekundy nikdy neupravuje, aby boli presne také, aké ich sám videl.
Cesar vo februári uplynulého roka zverejnil video, ktoré zachytávalo 30. rok jeho života, s nakrúcaním však neprestal. Celý koncept ho natoľko zaujal, že sa oň rozhodol podeliť aj s ostatnými. Niekoľko mesiacov pracoval na vyvinutí aplikácie pre smartfóny, ktorá by umožnila ľuďom jednoducho tvoriť podobné videá. Na vytvorenie aplikácie s názvom „1 Second Everyday“ mu chýbali financie, ktoré však v krátkej dobe získal prostredníctvom projektu Kickstarter. Aplikácia bola oficiálne uvedená na trh v priebehu januára tohto roka.
https://www.youtube.com/watch?v=1qWc4ucj5Js
„V podstate nakrúcam video o svojom živote. Táto aplikácia umožní každému človeku nakrútiť film ich vlastného života. V istom zvláštnom zmysle – snažiť sa nakrútiť čo najlepší film ma núti žiť čo najlepší život,“ dodal umelec.
www.bbc.co.uk, www.ted.com