Figeľova strana chce ústavnému súdu klepnúť po prstoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ústavný súd SR
Foto: SITA/Marián Angelovič

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Kompetencie a právomoci Ústavného súdu SR sa možno zmenia.

Na fungovanie a rozhodovanie ústavného súdu sa pozrie komisia zložená zo zástupcov všetkých poslaneckých klubov.

„Možno treba začať diskutovať o tom, nech ústavný súd rozhoduje v kvalifikovaných a významných veciach, ako je súlad zákonov s ústavou a zvážiť, či ústavné sťažnosti na prieťahy v konaní a ďalšie veci neposunúť na iné súdy,“ uviedla po rokovaní poslaneckého grémia predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková.

Začali to lehoty

Figel
Foto: SITA/Marián Peiger

Otázka, ako ďalej s ústavným súdom vyplynula z návrhu poslancov za KDH, ktorí novelou zákona o organizácii Ústavného súdu SR presadzovali, aby ústavný súd mal stanovenú lehotu, v ktorej má vo veci rozhodnúť.

„Predseda parlamentu vyslovil názor, že by bolo treba riešiť problém na ústavnom súde komplexne a spolu s ústavným súdom sa pozrieť na to, čo by malo byť v právomoci ústavného súdu,“ vysvetlila Laššáková.

Pôsobnosť a kompetencie ústavného súdu sa za roky jeho fungovania rozšírili, dnes čelí množstvu pribúdajúcich prípadov, bez zmien by sa stanovenie lehôt mohlo minúť účinkom. „Možno by stálo za to porozmýšľať o zriadení správneho súdnictva,“ naznačila podpredsedníčka parlamentu.

Novelu prerokujú ešte v októbri

KDH
Foto: SITA/Milo Fabian

Trojica poslancov z KDH Monika Gibalová, Pavol Hrušovský a Pavol Abrhan navrhujú, aby Ústavný súd SR, ak prijme návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov s ústavou a účastník konania navrhne pozastavenie účinnosti napadnutých právnych predpisov, o tomto rozhodol do 90 dní odo dňa začatia konania.

Ich novela zákona o organizácii Ústavného súdu SR je zaradená do programu októbrovej schôdze parlamentu. „Podľa platnej právnej úpravy o takom návrhu rozhodne ústavný súd bez zbytočného odkladu. Doterajšie skúsenosti však potvrdzujú, že ústavný súd rozhoduje o niektorých návrhoch na pozastavenie účinnosti napadnutých právnych predpisov, ich častí či ustanovení, so značným oneskorením,“ odôvodnila novelu Gibalová.

Podľa nej v návrhu ide o také ustanovenia, v prípade ktorých ich ďalšie uplatňovanie môže ohroziť základné práva a slobody, alebo hrozí značná hospodárska škoda, alebo iný vážny nenapraviteľný následok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana LaššákováMonika GibalováPavol AbrhanPavol Hrušovský
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieÚstavný súd SR