FICO: Zdravotníctvo sme zmenili na ľavicové

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico, Raši

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Slovenské zdravotníctvo je podľa premiéra Roberta Fica na dobrej ceste. Podľa premiéra sa totiž súčasnej vláde podarilo v sektore zmeniť pravicové myslenie na ľavicové, čo je predpoklad pre dosiahnutie podobnej úrovne zdravotníctva, aká je vo vyspelých krajinách. „Nebolo by korektné tvrdiť, že každý pacient, ktorý príde do nemocnice sa stretne so stopercentným prístupom lekárov a so stopercentnou zdravotnou starostlivosťou. Ale našou úlohou bolo zvrátiť pravicové myslenie na ľavicové myslenie. Ja sa domnievam, že ministerstvo zdravotníctva splnilo základnú úlohu, ktorá sa od ministerstva očakávala, teda urobiť zo zdravotníctva, ktoré pravicová vláda vníma ako biznisový produkt, službu verejnosti v primeranej kvalite,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede Fico po kontrole na ministerstve zdravotníctva.

Úroveň zdravotníctva na Slovensku táto vláda podľa premiéra pozdvihla napríklad aj zrušením poplatkov, znížením dane z pridanej hodnoty na lieky a pomôcky, zákazom zisku zdravotným poisťovniam, rozšírením kúpeľnej liečby, či zavedením degresívnej marže na lieky. „Ale určite nás čaká veľmi, veľmi veľa práce, aby sme mohli konštatovať, že verejné zdravotníctvo na Slovensku dosahuje takú úroveň ako vo vyspelých krajinách Európskej únie,“ zdôraznil Fico.

Opozičná SDKÚ-DS s pozitívnym hodnotením predsedu vlády na adresu práce Ministerstva zdravotníctva SR nesúhlasí. „Je to predvolebný marketing, skutočné problémy rezortu ako keby neexistovali,“ povedal na margo kontrolného dňa Viliam Novotný. Poukázal pritom na nesplnené úlohy z Programového vyhlásenia vlády. „Už dnes je zrejmé, že väčšina konkrétnych záväzkov zostane nesplnená,“ skonštatoval.

Podľa neho ministerstvo nič neurobilo na podporu nových úhradových mechanizmov, nepovinného poistenia, či viaczdrojového financovania zdravotníctva. „Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia sa nezjednodušilo, platba štátu za poistencov štátu nedosahuje 5 % z priemernej mzdy a neuskutočnilo sa ani odbyrokratizovanie zdravotníctva a zrušenie zbytočných administratívnych úkonov,“ dodal.

Namiesto podpory transparentnej súťaže poskytovateľov podľa kritérií efektivity a kvality boli podľa opozičného poslanca zvýhodňované štátne lôžkové zdravotnícke zariadenia, a to na úkor ambulantnej sféry a neštátnych nemocníc. Ministerstvo údajne významne zaostáva v informatizácii, ako aj vo zvyšovaní významu verejného zdravotníctva, Novotnému sa nepozdáva ani napĺňanie cieľov zdravotnej politiky. Kritizoval aj nárast priamych platieb obyvateľstva do zdravotníctva, či mzdové ohodnotenie zdravotníkov.

Pandémia je hrou farmaceutických firiem, myslí si premiér

Pandemická chrípka je podľa predsedu vlády Roberta Fica veľkou hrou farmaceutických spoločností. Preto sa nedal proti vírusu H1N1 doteraz zaočkovať a neplánuje tak urobiť ani v budúcnosti. „Ja tomu neverím. Je to môj subjektívny pocit, za ktorý ma, dúfam, nebude nikto križovať ani kritizovať,“ povedal v utorok po kontrolnom dni na ministerstve zdravotníctva.

Jeho názor však nezdieľa minister zdravotníctva Richard Raši. Podľa neho je očkovanie proti „prasacej chrípke“ správne, pretože sa v predchádzajúcich mesiacoch preukázalo viacero ťažkých priebehov ochorenia ľudí nakazených vírusom H1N1. Minister zároveň dodal, že sa pokúsi zmeniť aj názor premiéra. „Pokúsim sa ho presvedčiť, že tento názor nie je úplne správny,“ dodal Raši.

Podozrenia, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila pandémiu prasacej chrípky pod tlakom farmaceutických spoločností, ktoré mali záujem zvýšiť svoje zisky, sa v zahraničných médiách začali objavovať v januári tohto roka. Šéf podvýboru Rady Európy pre zdravotníctvo Wolfgang Vodarg dokonca vyhlásil, že ide o jeden z najväčších zdravotníckych škandálov storočia.

Niekoľko krajín zmenšovalo objednávky vakcín proti vírusu H1N1, keďže sa ukazuje, že globálna pandémia, ktorú WHO vyhlásila v júni minulého roka, nie je až taká vážna, ako sa predpokladalo. Svetová zdravotnícka organizácia pandémiu vírusu H1N1 vyhlásila 11. júna, 22. júna bol vírus izolovaný.

Rozhodnutie o nákupe vakcín pre Slovensko schválila vláda 9. septembra minulého roku a zmluva bola podpísaná 30. novembra.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard RašiRobert Fico
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR