BRUSEL 21. marca (WEBNOVINY) – Slovenský premiér Robert Fico vyslovil v piatok nesúhlas s nedocenením obetí sovietskej armády pri oslobodení Slovenska spod nacistickej nadvlády.
Urobil tak počas tlačovej konferencie po skončení summitu lídrov EÚ v Bruseli v súvislosti s negatívnym postojom viacerých lídrov členských krajín k ruskému pozvaniu na májové oslavy 70. výročia porážky nacizmu v Moskve. Podľa Ficových slov nepanuje v rámci únie jednotný názor, a preto ani nemožno očakávať spoločné vyhlásenie v tejto veci.
Fico kazí úroveň politiky, Slováci mu však najviac dôverujú
Politológovia hodnotia Kiskov verdikt, pridal sa k väčšine
Kiska nepôjde do Moskvy, s prosbou sa obracia na verejnosť
Nekomentoval rozhodnutie Kisku
Sám však nepovedal, či sa do ruskej metropoly chystá. Premiér takisto odmietol komentovať tento týždeň zverejnené rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku do Moskvy napriek pozvaniu necestovať.
V tejto súvislosti však poukázal na minuloročné oslavy vylodenia spojeneckých vojsk pod americko-britským velením vo francúzskej Normandii, kam západní lídri prišli, a nechýbal vtedy ani ruský prezident Vladimir Putin. Práve jeho osoba je pre západných lídrov aktuálne veľkým problémom.
Rozdielne vnímanie moskovských osláv je logické
„Neexistuje rovnaký názor premiérov EÚ na to, ako sa postaviť k oslavám konca druhej svetovej vojny… Aký je rozdiel medzi padlým vojakom v Normandii a padlým ruským vojakom na Slovensku? Prečo máme ignorovať históriu? Neviem, či je správne, aby sme z obetí druhej svetovej vojny, z faktu, že to je 70 rokov od skončenia druhej svetovej vojny, robili nejaké politické nástroje,“ povedal slovenský premiér, ktorý na druhej strane podotkol, že rozdielne vnímanie moskovských osláv v rámci bloku je logické. Ako uzavrel, „z obetí druhej svetovej vojny ja určite robiť politické obete nebudem“.
Fico sa taktiež vyjadril na margo dohody o vytvorení energetickej únie ako nosnej témy summitu. V tejto súvislosti pochválil úlohu slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča. Ako povedal, „toto je jeho práca“. Podotkol však, že Slovensko má okrem plynu záujem aj o využívanie jadrovej energie.
Premiér taktiež spomenul Grécko, ktorá podľa neho musí pracovať na „nastolení dôvery“. Na margo Ukrajiny opätovne zdôraznil potrebu reforiem zo strany vlády v Kyjeve. „Nikto nie je spokojný s politickým vývojom na Ukrajine,“ uviedol.