Je veľa dôvodov, prečo sa Aaron Sorkin a David Fincher mohli rozhodnúť nenakrútiť film The Social Network. V prvom rade je to film o webovej stránke. Lepšie povedané o založení webovej stránky a o tom, ako bol jej autor Mark Zuckerberg žalovaný svojím najlepším priateľom Eduardom Saverinim a okrem toho aj tromi spolužiakmi z Harvardu. Všetci svorne tvrdili, že nápad bol ukradnutý.
Téma, ktorou sa film zaoberá je ešte horúca. Začala sa riešiť v roku 2003 a ešte stále nie je uzavretá. Mark Zuckerberg, programový génius s neslávne známym minimom spoločenských zručností, je vďačnou témou. Aaron Sorkin, ktorý nakrútil The West Wing a David Fincher, známy hlavne ako režisér filmov Klub bitkárov, Zodiac, či Podivuhodný prípad Benjamina Buttona, sú výstredné talenty, ktoré spolu pracovali po prvýkrát. Veľká časť filmovej „akcie“ sa zameriava na mladých ľudí sediacich za počítačom a právnikov sediacich za stolom, čo pre obidvoch tvorcov vôbec nie je typické. Ale obaja film nakoniec natočili a do amerických kín sa dostáva už o týždeň.
„Ako prvý sa mi do rúk dostal 14-stranový návrh knihy od Bena Mezricha. Prečítal som si ho a okamžite povedal áno,“ prezrádza Aaron Sorkin. Ben Mezrich je autorom knihy The Accidental Billionaires (Náhodní bilionári), podľa ktorej je nakrútený aj film The Social Network (Spoločenská sieť). „Nemá až tak veľa spoločného s Facebookom samotným. Ani ja sám netrávim na internete veľa času a spoločenské siete nie sú súčasťou môjho života. Ale ten príbeh! Sú tam elementy staré ako ľudstvo samo: priateľstvo, lojalita, spoločenská trieda, žiarlivosť, zrada – všetko, o čom sa písalo už pred vyše štyritisíc rokmi. Nadchlo ma to ako veľký klasický príbeh, ktorý bol prerobený do niečoho súčaného a aktuálneho,“ dodal scenárista.
Na postave Marka Zuckerberga je niečo tragické. Zatiaľ čo založil stránku, ktorá ľudí spája, sám zostáva vo svete bez dobrých priateľov. David Fincher priznal, že práve toto ho na projekte fascinovalo najviac. „Kto iný by mal vytvoriť priestor, ktorý spája, ako ten, kto to najviac potrebuje?“ povedal kontroverzný režisér. Sorkin zároveň dodal, že prvú hodinu a 55 minút je Zuckerberg stvárnený ako antihrdina a posledných 5 minút sa zmení na tragického hrdinu. „Na konci filmu mám chuť ho objať a myslím, že diváci budú cítiť to isté,“ dodal Sorkin.
Samotný Mark Zuckerberg sa však na tvorbe filmu nepodieľal. Producent Scott Rudin sa síce snažil presvedčiť ho o spolupráci, Zuckerberg to však z pochopiteľných dôvodov odmietol. V konečnom dôsledku to všetci brali pozitívne. „Nechcel som, aby bol film považovaný za produkciu Facebooku,“ povedal Sorkin. Vo filme The Social Network Zuckerberga stvárnil Jesse Eisenberg, kučeravý mladík známy z filmu Osada. Okrem neho si vo filme zahral aj Justin Timberlake. Nájdeme ho v úlohe Seana Parkera, zakladateľa siete Napster, ktorý je Zuckerbergovou západopobrežnou verziou. Je to film o ľudoch hľadiacich celé dni na obrazovky počítačov a diskutujúcich za stolom, ktorý je však rovnako napínavý ako hociktorý iný thriller. Do slovenských kín sa dostane 4. novembra tohto roku.
zz
www.time.com