BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) – Právnici spoločnosti Facebook zverejnili v pondelok v noci dôkaz proti mužovi, ktorý sa súdi o čiastočné vlastníctvo sociálnej siete.
Medzi dokumentmi predloženými na súde je aj dvojstranový kontrakt, ktorý podpísali Paul Ceglia z mesta Wellsville a zakladateľ spoločnosti Mark Zuckerberg.
Snímka zmluvy, ktorú z Cegliovho počítača získali forenzní experti, je nejasná a ťažko čitateľná. Podľa agentúry Associated Press sa však zdá, že sa týka iba projektu elektronickej databázy ulíc, na ktorej Zuckerberg pre Cegliu pracoval v roku 2003, a nie spoločnosti Facebook.
Cegliova žaloba proti Zuckerbergovi je založená na kontrakte, ktorý podľa neho dokazuje, že keď si Zuckerberga najal na spomínaný projekt, investoval tiež tisíc amerických dolárov do jeho myšlienky vytvorenia Facebooku. Mladému študentovi Harvardovej univerzity vtedy údajne finančne pomohol s podmienkou, že ak bude sociálna sieť úspešná, stane sa jej polovičným vlastníkom.
Zamotaný prípad
Spoločnosť, ktorej hodnota sa v súčasnosti odhaduje na 50 miliárd dolárov (v prepočte zhruba 35 miliárd eur), od začiatku súdneho procesu tvrdí, že kontrakt, ktorý predložil Ceglia, je upravený. Právnici Facebooku však už skôr tvrdili, že majú presvedčivý dôkaz, ktorý však pre nariadenie súdu o zachovaní diskrétnosti nemohli zverejniť.
„Tento neotrasiteľný dôkaz potvrdzuje, čo obžalovaný tvrdil po celý čas, a to, že údajný kontrakt priložený k žalobe je čistým falzifikátom,“ uviedol v pondelok právnik Orin Snyder z firmy Gibson, Dunn & Crutcher LLP.Cegliov zástupca Jeffrey Lake zatiaľ na situáciu nereagoval. Sám Ceglia sa momentálne údajne nachádza v Írsku.
V dokumentoch predložených minulý týždeň na súd Cegliovi právnici vyjadrili nesúhlas s tvrdeniami Facebooku, že ich klient zatajuje určité dokumenty. Podľa Lakea splnil nariadenie súdu, aby odovzdal všetky počítače a elektronické médiá.
Zuckerbergovi právnici sú však presvedčení, že chýba šesť prenosných záznamových médií, na ktorých sa nachádzali súbory týkajúce sa kontraktu.
Ceglia naopak chce dosiahnuť, aby súd prinútil Facebook vydať e-mailovú komunikáciu medzi ním a Zuckerbergom z rokov 2003 až 2004. Požiadal tiež o sprostredkovanie možnej dohody, aby sa vyhol prieťahom v konaní. Zástupcovia sociálnej siete to však odmietajú s tým, že jediné rozhodnutie, o ktoré sa usilujú, je zamietnutie žaloby.