Európska únia schválila dohodu o brexite, Juncker hovorí o smutnej chvíli a tragédii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Angela Merkelová, Jean-Claude Juncker
Nemecká kancelárka Angela Merkelová (vľavo) počas rozhovoru so šéfom Európskej komisia Jeanom-Claudeom Junckerom. Foto: SITA/AP

BRUSEL 25. novembra (WebNoviny.sk) – Európska únia (EÚ) v nedeľu na summite v Bruseli schválila jednohlasne dohodu o vystúpení Veľkej Británie z únie. Informoval o tom krátko po hlasovaní na Twitteri predseda Európskej rady Donald Tusk.

Dohoda o vystúpení a Politická deklarácia o budúcnosti vzťahov medzi EÚ a Veľkou Britániou, ako znie oficiálny návrh 26-stranového dokumentu, stanovuje ako termín britského odchodu z únie 29. marec. Britská premiérka Theresa Mayová privítala prijatie dohody o brexite ako „začiatok novej kapitoly pre Britániu„.

Nie je čas na oslavy

Menej vzletné slová volil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, podľa ktorého je odchod Británie z EÚ tragédiou. „Toto nie je čas na jasot ani oslavy. Je to smutná chvíľa, je to tragédia,“ vyhlásil Juncker. Londýn podľa neho dosiahol najlepšiu dohodu o odchode z únie, akú si mohol priať.

V oslavnej nálade nebol v sobotu ani holandský premiér Mark Rutte. „Som presvedčený, že v tejto situácii niet víťazov. Tým, že Veľká Británia odchádza, strácame všetci,“ povedal novinárom.

Samotné nedeľňajšie hlasovanie o dohode o brexite trvalo len niekoľko minút, no predchádzali mu náročné chvíle, keď ešte v piatok hrozilo bojkotom dohody Španielsko, ak mu EÚ a Veľká Británia nevyjdú v ústrety v otázke Gibraltáru. Ten od roku 1713 patrí Veľkej Británii, nárok naň si však robí stále aj Madrid.

Náročné presviedčanie oponentov

Požiadavka Madridu, ktorú Londýn aj Brusel nakoniec v sobotu prijali, spočívala v tom, aby otázka budúceho statusu Gibraltáru bola vecou dohody medzi Veľkou Britániou a Španielskom, a nepodliehala súhlasu všetkých členov EÚ.

Britskú premiérku Mayovú teraz čaká náročné presviedčania politických oponentov na domácej politickej scéne, aby zahlasovali za dohodu o brexite v britskom parlamente. Výsledok hlasovania, ktoré sa má konať v decembri, pritom zatiaľ vôbec nie je istý.

Mayová čelí tlaku z dvoch strán – britskí stúpenci zotrvania v únii odmietajú brexit ako taký a požadujú nové referendum o ňom, keďže momentálne je už väčšina Britov proti vystúpeniu z únie.

Z druhej strany Mayovej dohodu o vystúpení z EÚ kritizujú stúpenci takzvaného tvrdého brexitu, ktorí premiérku kritizujú, že EÚ nedonútila k žiadnym ústupkom a dohoda, ktorú s Bruselom uzatvorila, je pre Londýn nevýhodná.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TuskJean-Claude JunckerMark RutteTheresa Mayová