Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová upozornila, že vysoké ceny ropy a plynu poškodzujú spotrebiteľov v eurozóne viac ako v iných veľkých ekonomikách a zdôraznila, že banka nebude situáciu zhoršovať skorým zvýšením úrokov.
Odkaz Lagardovej, že je „veľmi nepravdepodobné“, že banka zvýši úroky na budúci rok, prichádza v čase, keď iné centrálne banky vo svete začínajú sťahovať stimulačné opatrenia, ktoré podporili ich ekonomiky počas pandémie koronavírusu.
Motorom šokov je strana ponuky
Podľa Európskej centrálnej banky vyššie spotrebiteľské ceny spôsobujú prechodné faktory, ktoré „sa pravdepodobne stratia“ v nadchádzajúcich mesiacoch, povedala Lagardová na Európskom bankovom kongrese vo Frankfurte nad Mohanom. K týmto faktorom patria vysoké ceny ropy a plynu a nedostatok surovín a dielcov.
Vysoká inflácia by mala byť len krátkodobá, ale nemala by sa vyšmyknúť z rúk, varuje ekonóm Pástor
„Nesmieme sa ponáhľať k predčasnému sprísneniu menovej politiky, keď čelíme prechodným inflačným šokom, ktorých motorom je strana ponuky,“ povedala šéfka ECB.
Vyššie úroky majú brzdiť rast cien
Centrálne banky zvyčajne zvyšujú úroky, aby zabrzdili silnejší ako želaný rast cien. Vedie to k vyšším hypotekárnym splátkam a drahším úverom.
Podľa ECB však inflácia v eurozóne v roku 2023 klesne na 1,5 percenta, čiže pod želanú úroveň dve percentá. V októbri bola v eurozóne medziročná inflácia na úrovni 4,1 percenta, ale 2,2 percentuálneho bodu k nej pridal rast cien energií.