Europarlament vyzýva na väčšiu podporu Ukrajiny, odsudzuje eskaláciu Ruska a „novú fázu vojny“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Europarlament, europsky parlament
Európsky parlament. Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslanci Európskeho parlamentu naliehajú na medzinárodné spoločenstvo, aby podniklo rýchle a rozhodné kroky na riešenie alarmujúcej eskalácie ruskej agresie na Ukrajine. Ako uvádza web europarlamentu, podpora Ukrajiny je spoločným strategickým záujmom Európskej únie a USA.

V uznesení prijatom vo štvrtok europarlament odsúdil ruské použitie severokórejských jednotiek proti ukrajinskej armáde a testovanie nových balistických rakiet na Ukrajine. Poslanci tvrdia, že tieto nedávne eskalačné kroky predstavujú „novú fázu vojny“ a nové riziko pre bezpečnosť Európy ako celku a vyzývajú ostatných partnerov EÚ a Ukrajiny, aby zodpovedajúcim spôsobom reagovali.

Odsúdili Irán, Bielorusko a Severnú Kóreu

Poslanci trvajú na tom, že „žiadne rokovania o Ukrajine sa nemôžu uskutočniť bez Ukrajiny“, apelujú na EÚ, aby pracovala na dosiahnutí čo najširšej medzinárodnej podpory pre Ukrajinu a na nájdení mierového riešenia vojny.

Poslanci odsúdili Irán, Bielorusko a Severnú Kóreu za ich vojenskú podporu Rusku a vyzvali členské štáty EÚ, aby ďalej posilňovali režim sankcií voči týmto krajinám.

Poslanci tiež vyzývajú Peking, aby ukončil všetku vojenskú alebo dvojakú pomoc, ktorú poskytuje Rusku, a dodávajú, že odmietnutie zmeniť kurz môže vážne ovplyvniť bilaterálne vzťahy medzi EÚ a Čínou. Namiesto toho by podľa nich Čína mohla využiť svoj významný vplyv na Severnú Kóreu a Rusko, aby pomohla znížiť napätie.

Ukrajina potrebuje vojenskú podporu

Poslanci žiadajú EÚ a jej členské štáty, aby posilnili vojenskú podporu Ukrajine, a to aj prostredníctvom poskytovania lietadiel, rakiet dlhého doletu vrátane rakiet Taurus, moderných systémov protivzdušnej obrany vrátane Patriotov a SAMP/T a príslušnej munície, ako aj prenosných protilietadlových raketových systémov (MANPADS) a výcvikových programov pre ukrajinské sily.

„Všetky členské štáty EÚ a spojenci NATO by sa mali zaviazať, že budú vojensky podporovať Ukrajinu, kolektívne aj individuálne, a to najmenej na úrovni 0,25 % ich HDP ročne,“ uvádza sa v uznesení.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska úniaEurópsky parlament