BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Najväčším pozitívom schváleného eurorozpočtu je, že sme získali z eurofondov takmer o dve miliardy eur viac.
V nedeľnej diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), Slovenskej televízie O 5 minút 12 to povedal podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny (Smer-SD). Podľa Vážneho je to výzva, aby sme ich začali čerpať čím skôr a je na nás, aby sme schválili čím skôr partnerskú dohodu.
Dobre pripravené operačné programy
Ako povedal Vážny, peniaze môžeme čerpať od 1. januára 2014, no Slovensko ešte musí dokončiť partnerskú dohodu. „Nevieme predvídať, kedy nám ju Európska komisia schváli. Momentálne dopracovávame veci, ktoré sú už definitívne z európskych nariadení a chceme v druhej etape 6. decembra definitívnu dohodu poslať Európskej komisii,“ povedal a dodal, že podľa predbežnej dohody by mala komisia poslať pripomienky k partnerskej dohode do Vianoc. Podľa Vážneho sú operačné programy dobre pripravené a väčšinu budeme môcť čerpať v januári či februári.
Predseda SaS Richard Sulík v relácii STV povedal, že eurofondy výrazne živia korupciu na Slovensku. „Môžeme čerpať 20 miliárd eur, do rozpočtu EÚ dávame sedem miliárd. Slovensko však vie čerpať asi iba polovicu, takže získame 10 miliárd eur, z čoho musíme odrátať ďalšiu štvrtinu, ktorá sa rozkradne,“ povedal Sulík.
Investície do zbytočností
Riešením by bolo, keby sme neposielali peniaze do Bruselu, ale získavali z eurofondov sumu s odrátaním nášho príspevku. „Finančne to vychádza úplne rovnako, ale malo by to pre štát obrovský význam. Tých sedem miliárd totiž odchádza zo štátneho rozpočtu a takto by tam ostali,“ povedal Sulík, podľa ktorého sa veľakrát investuje do zbytočností.
Ako sa vyjadril, do rozumných projektov ide približne päť miliárd eur a Slovensko teda podľa neho na eurofondy dopláca. Podľa neho európski úradníci zatvárajú pred korupciou oči, lebo vedia, kto je korumpovaný. Ako Sulík povedal, korumpované sú naše politické elity. Podľa Vážneho je pri korupcii v eurofondoch vina na národnej úrovni a nie je to vina Európskej komisie. Vážny priznal, že pri čerpaní eurofondov je veľký stupeň byrokracie a tiež korupcie, čo sa však podľa neho dá riešiť v novom programovom období.