BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) – Poslanec NR SR Erik Tomáš je zdesený, že opozícia v mene politického súboja dokáže zneužívať tak citlivú tému akou je vyšetrovanie v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante.
Ako uviedol Tomáš na piatkovej tlačovej besede, nevidel dôvod skrývať stretnutie s vedením zariadenia a preto ho ani netajil. „Kto iný by mal vypočuť predstaviteľov zariadenia, ak nie člen parlamentného sociálneho výboru. Som pripravený prijať aj ďalšie zúčastnené strany,“ povedal.
Tomáš prečítal list Natálie z 28. augusta
Podľa Tomáša predstavitelia zariadenia sa chceli stretnúť aj s poslankyňou NR SR za SaS Natáliou Blahovou. Tá im však na písomnú žiadosť dodnes neodpovedala. Okrem Tomáša sa s vedením Čistého dňa stretli podľa neho aj vládne poslankyne Alena Bašistová a Edita Pfundtner.
Tomáš uviedol, že vedenie zariadenia ho na stretnutí informovalo o svojich argumentoch. „Keďže stretnutie bolo v deň tlačovej besedy, pýtali sa ma, či majú aj odpovedať na novinárske otázky. Povedal som, že majú odpovedať aj na otázky,“ uviedol.
Erik Tomáš zároveň prečítal list Natálie z 28. augusta, ktorý adresovala šéfredaktorovi TV Joj. Doručili mu ho zamestnanci zariadenia. Vypýtali si na to podľa neho súhlas Natálie.
„Neprajem si, aby ste uverejňovali moje údaje a zdravotný stav. Považujem to za nechutné z vašej i matkinej strany. V centre sa cítim dobre. Je tu o mňa postarané lepšie ako u matky. Nikto ma tu nezneužil, ani neznásilnil,“ prečítal Tomáš z listu. SaS dnes Tomáša vyzvala, aby sa vzdal funkcie poradcu premiéra a poslanca NR SR. „Zotrvám na svojich funkciách a budem pátrať po pravde,“ uviedol poslanec Smeru.
SaS chce riešiť Tomáš na výbore
Poslanec NR SR Erik Tomáš stratil podľa podpredsedu SaS Jozefa Mihála morálny kredit, aby bol poslancom NR SR. Dôvodom je podľa SaS fakt, že Tomáš sa stretol s vedením zariadenia Čistý deň a radil mu, pričom predstavitelia zariadenia sú podozriví z páchania trestnej činnosti alebo jej krytia.
Ako povedal Mihál v piatok na tlačovej besede, ak sa Tomáš nevzdá mandátu, poslanci za SaS budú iniciovať konanie parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý preskúma, či nedošlo k porušenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu.
„Veríme, že výbor vyvodí konzekvencie,“ povedal Mihál s tým, že verejný funkcionár nemôže pomáhať tak, aby získal prospech on alebo iní. „Poradca premiéra radil osobe, ktorá je podozrivá zo závažných trestných činov,“ zdôraznil. SaS zároveň odporúča premiérovi Robertovi Ficovi, aby Tomáša odvolal z funkcie mediálneho poradcu.
O prípade údajného znásilnenia neplnoletého 14-ročného dievčaťa v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante informovala nedávno poslankyňa NR SR za SaS Natália Blahová. V tomto zariadení boli podľa poslankyne aj iné znásilnenia a útoky. Blahová odmietla zverejniť mená útočníkov, údajne dvoch zamestnancov zariadenia – jedného už bývalého, a aj obetí.
Ministerstvo práce v reakcii na zverejnenie kauzy začalo v zariadení v spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR kontrolu. Kontrola sa začala v utorok 13. septembra bez prítomnosti klientov a zamestnancov, ktorí boli až do pondelka 19. septembra na pobyte v Chorvátsku. V súčasnosti je v zariadení 37 detí, z ktorých 33 bolo na pobyte v Chorvátsku. Opoziční poslanci medzitým upozornili na ďalšie prípady bývalých klientov a zamestnancov zariadenia, ktorí hovoria o zneužívaní chovancov.
Polícia zriadila pre vyšetrovanie prípadu šesťčlenný vyšetrovací tím. Zariadenie nie je štátne, no má akreditáciu ministerstva. Akreditačná komisia odporučila ministerstvu sociálnych vecí odobrať Čistému dňu akreditáciu pre nedostatky, ktoré boli v stredisku v minulosti zistené.
Deti by v takomto prípade boli premiestnené do iných zariadení. Riaditeľ resocializačného strediska Peter Tománek v súvislosti s kauzou údajného sexuálneho zneužívania jednej z klientok odmietol akékoľvek systémové zlyhanie zo strany strediska, ktoré vedie.