ANKARA 7. januára (WEBNOVINY) – Piatková tlačová konferencia po rokovaní premiérov Turecka a Grécka sa niesla v napätej atmosfére, ktorá tak dokumentovala stále prítomné nezhody medzi oboma krajinami. Grécky premiér Geórgios Papandréou a jeho turecký partner Recep Tayyip Erdogan sa venovali obom sporným témam – situácii na rozdelenom ostrove Cyprus a stagnujúcemu prístupovému procesu medzi Tureckom a Európskou úniou. Ten podľa slov gréckeho lídra narušuje politika Ankary, ktorej pokračujúca okupácia severnej časti Cypru je podľa neho zdrojom všetkých problémov.
„Európska únia skúša našu trpezlivosť. Ak nechcete vziať Turecko (do EÚ), povedzte to otvorene. Zachováme trpezlivosť, no len do určitého momentu a potom nám trpezlivosť dôjde,“ reagoval na svojho kolegu turecký premiér Erdogan. Ten poukázal na fakt, že Brusel nesplnil svoje sľuby odstrániť izoláciu Severocyperskej tureckej republiky, ktorú uznáva iba Ankara. K tomu sa EÚ zaviazala po neúspešnom referende o zjednotení ostrova v roku 2004, v ktorom však cyperskí Gréci vyjadrili negatívne stanovisko.
Obaja lídri sa preto v piatok zhodli na potrebe budovania vzájomnej dôvery, ktorú však podľa Papandréoua narušujú pretrvávajúce komplikácie. Za tie grécky líder považuje aj pokračujúce narúšanie vzdušného priestoru jeho krajiny tureckými lietadlami, ku ktorému malo údajne opäť dôjsť v stredu. „Čo chce týmto Turecku dosiahnuť? Naozaj sme odsúdení na trvalé napätie vo vzájomných vzťahoch?,“ spýtal sa Papandréou, ktorý vzápätí dodal, že ak by tomu veril, tak by tu dnes nebol.“ Verím pánu Erdoganovi. Verím, že môžeme dosiahnuť vzájomnú dôveru a mier,“ dodal.