Dve 17-ročné školáčky napísali príručku o výchove tínedžerov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Autorky knihy Megan Lovegrove a Lousie Bedwell Foto: www.telegraph.co.uk

Zistiť, čo sa odohráva v mysli dospievajúcich detí, dá zabrať aj tým najlepším rodičom. Zvoliť vhodný prístup, ktorý rešpektuje pomalé osamostatňovanie sa puberťákov, ale pritom nad nimi stále drží ochrannú ruku, nie je jednoduché. S pomocou novej príručky pre rodičov by sa to však mohlo zmeniť – pochádza totiž z pera dvoch 17-ročných dievčat, ktoré vychádzajú zo skúseností ich rovesníkov.

Bez názvu
Foto: www.youreagle.com

Megan Lovegrove a Lousie Bedwell z mestečka Cheam na juhu Londýna sa na niekoľko mesiacov zmenili na mladé psychologičky. Všetko odštartovalo jednoduchou školskou súťažou kreatívneho písania, do ktorej sa zapojili žiaci z 50 anglických škôl. Práve eseje z pera Megan a Lousie presvedčili vydavateľstvo natoľko, že s nimi podpísalo zmluvu na tvorbu „manuálu“ na výchovu tínedžerov. Dievčatá sa následne pustili do výskumu, pri ktorom vyspovedali sto rovesníkov. Zistené údaje vyhodnotili, porovnali s vlastnými skúsenosťami a výsledok zverejnili v rukopise Teenagers Explained: A manual for parents by teenagers, ktorý sa uplynulý týždeň objavil na pultoch kníhkupectiev.

„Chceli sme, aby to bolo skutočná príručka založená na spôsobe „povedz to tak, ako to je“ z perspektívy tínedžerov. Muselo sme analyzovať naše vlastné správanie a to nám určite pomohlo pochopiť, ako môžeme niekedy hnevať našich rodičov, prípadne ich nechcene postaviť do situácie, kedy o nás majú obavy – ako keď ideme von bez toho, aby sme povedali kam,“ uviedla Louise, ktorej mama pracuje ako asistentka a otec je informatik.

Bez názvu
Foto: www.nrfocus.org

Spoluautorka Megan dodala, že šesť mesiacov, ktoré strávili písaním knihy jej pomohlo zvýšiť empatiu s rodičmi. „Naučili sme sa veľa aj o tom, ako premýšľajú dospelí, takže vieme, ako zachovať rešpekt,“ uviedla Megan, ktorá spovedala aj svojho 15-ročného brata.

Príručka obsahuje rady ako zvládnuť výchovu tínedžerov v rôznych oblastiach vrátane tém ako upratovanie, drogy či pohlavný styk. Medzi radami sa objavili aj tipy ako: „Dajte deťom tri hodiny času na upratanie izby a nekontrolujte ich, kým tento čas neuplynie.“ Takáto taktika údajne vyvolá pocit vzájomnej dôvery a zároveň potlačí hádky kvôli programu dieťaťa, ktorý by upratovanie narušilo. Dievčatá rodičom radia, aby nezakazovali svojim deťom prihlasovať sa na rôzne sociálne siete, lebo väčšina z nich to urobí aj napriek zákazu. Namiesto toho by sa mali uistiť, či ovládajú bezpečnostné aplikácie danej siete. V oblasti drog podľa dievčat najlepšie fungujú zastrašovacie taktiky, pri ktorých rodičia deťom ukážu, aké trosky z fyzickej i psychickej stránky z nich môžu vytvoriť. Kniha obsahuje aj tipy ako znížiť účet za telefón využívaním moderných aplikácií ako Viber či Whatsapp, ale aj rady, ako odlákať tínedžerov od počítača.

Meganina matka Helen si príručku prečítala ešte pred vydaním a zdala sa jej veľmi zaujímavá. „Existuje veľa takých problémov, s ktorými sa deti musia vyrovnať, ktoré nepredstavovali žiaden problém v dobe, keď som vyrastala ja,“ uviedla Helen.

Hoci písanie príručiek prináleží do rúk skúseným a teda často aj starším ľuďom, v tomto prípade podľa názoru niektorých rodičov urobilo vydavateľstvo svojím experimentom správny krok. „Dúfam len, že sa moje dieťa nezaplietlo do niektorých z vecí, ktoré sú spomenuté v knihe,“ dodala Helen s úzkostlivým úsmevom na záver.

www.telegraph.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať