Dôvera v priemysle po dvoch mesiacoch opäť stúpla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel
Foto: Ilustračné foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – V priemyselných podnikoch na Slovensku začal v júni opäť mierne stúpať optimizmus. Podľa konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR totiž indikátor dôvery v priemysle v júni po dvoch mesiacoch poklesu v šiestom mesiaci roka opäť vzrástol o 4,6 bodu na 3,3 bodu. Mierne tým prevýšil aj úroveň dlhodobého priemeru. Vývoj bol ovplyvnený najmä očakávaním rastu priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace a rastom dopytu po priemyselných výrobkoch.

Hodnotenie vývoja priemyselnej produkcie sa však oproti predchádzajúcemu prieskumu zhoršilo. Konjunkturálne saldo sa v júni v porovnaní s májom znížilo o 20 na 13 bodov a je 4 body pod úrovňou dlhodobého priemeru. Pokles predpokladajú podniky hlavne vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, výrobe elektriny, plynu a vody a v chemickom priemysle. Väčšina odvetví však počíta s rastom produkcie, najmä vo výrobe obuvi, výrobkov z gumy a plastov, ostatných nekovových minerálnych výrobkov a dopravných prostriedkov.

Saldo celkového dopytu po priemyselnej produkcii v júni vzrástlo o 6 bodov. Zlepšovanie vývoja predpokladajú len respondenti vo výrobe dopravných prostriedkov. V ostatných odvetviach sa očakáva pokles dopytu, a to hlavne vo výrobe elektrických a optických zariadení, v spracovaní dreva, vo výrobe strojov a zariadení. Napriek tomu 70 % respondentov považuje celkový dopyt za dostatočný.

V zahraničnom dopyte je vývoj podobný. Rast zaznamenali producenti len vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, výrobkov z gumy a plastov a dopravných prostriedkov. Pokles dopytu na zahraničných trhoch bol hlavne vo výrobe inde neklasifikovanej, výrobe elektrických a optických zariadení a v spracovaní dreva. Podiel respondentov, ktorí považujú úroveň zahraničného dopytu za dostatočnú, je 61 %.

Saldo zásob hotových výrobkov v priemysle sa oproti máju znížilo o 1 bod. Najvýraznejšie sa zásoby znížili v chemickom priemysle a výrobe elektriny, plynu a vody. Rast zásob bol zaznamenaný najmä v ťažobnom priemysle a v spracovaní dreva. Až 88 % respondentov považuje ich stav za primeraný.

Na nasledujúce tri mesiace sa podľa odpovedí respondentov očakáva rast priemyselnej produkcie, keď sa saldo zvýšilo oproti predchádzajúcemu mesiacu o 7 bodov. Saldo sa tak dostalo 3 body nad úroveň dlhodobého priemeru. Rast očakávajú producenti výroby koksu a rafinovaných ropných produktov, výrobkov z gumy a plastov a obuvi. Podľa regiónov rast výroby očakávajú najmä v Žilinskom a Nitrianskom kraji a podľa počtu zamestnancov v podnikoch s 1000 a viac zamestnancami. Naopak, pokles výroby na najbližšie trojmesačné obdobie predikujú najmä v chemickom priemysle a v spracovaní dreva.

Saldo očakávaného vývoja cien priemyselných výrobkov sa v júni po troch mesiacoch rastu znížilo o 12 na 6 bodov. Znižovanie cien predpokladajú len v textilnom priemysle. Naopak, so zvyšovaním cien počítajú hlavne výrobcovia výrobkov z gumy a plastov, v spracovaní dreva a v chemickom priemysle. Saldo zamestnanosti na najbližšie tri mesiace v júni kleslo o 4 na mínus 1 bod. Znižovanie počtu zamestnancov sa očakáva hlavne vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, elektriny, plynu a vody a inde neklasifikovanej; podľa regiónov v Bratislavskom kraji. Naopak, zvyšovanie počtu zamestnancov predpokladajú najmä vo výrobe obuvi a strojov a zariadení.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať