POPRAD 14. júla (WEBNOVINY) – Tri Domovy sociálnych služieb na Spiši otvárajú svoje brány širokej verejnosti. „Domovy v Žehre – Hodkovciach, Spišskom Podhradí a Spišskom Štvrtku začínajú ako prvé sociálny turizmus v domovoch sociálnych služieb. Ide nám o to, priblížiť historické objekty, ktoré boli doposiaľ zatvorené pre verejnosť,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede riaditeľ neziskovej organizácie Domovina Juraj Beňa, ktorá spravuje zariadenie v Žehre – Hodkovciach. Cieľom sociálneho turizmu je nielen ukázať zabudnuté kultúrno-historické pamiatky regiónu, ale aj predstaviť život klientov domovov sociálnej starostlivosti, „aby bol trochu iný názor verejnosti na ľudí s mentálnym postihnutím,“ dodal Beňa. Nezanedbateľným efektom otvorenia areálu domova pre verejnosť je podľa Beňu aj to, že sa dvíha sebavedomie ich klientov, ktorí chcú návštevníkom ukázať, čo dokážu. Zároveň sa takýmto spôsobom dajú odstraňovať bariéry medzi širokou verejnosťou a zdravotne postihnutými ľuďmi.
Domov sociálnych služieb v Žehre – Hodkovciach sa nachádza v kaštieli Čákyovcov z prelomu 17. a 18. storočia, ku ktorému patrí aj 12 hektárová francúzska záhrada. Domov v Spišskom Podhradí je umiestnený v bývalom kláštore Milosrdných bratov a do tretice domov v Spišskom Štvrtku sa nachádza v priestoroch bývalého kláštora minoritov. Väčšina objektov týchto domovov pochádza zo 17. a 18. storočia. Projekt sociálneho turizmu má otvoriť tieto zariadenia pre širokú verejnosť, keďže všetky tri sa nachádzajú v kultúrne i historicky zaujímavých a cenných objektoch.
S iniciatívou sociálneho turizmu prišlo zariadenie v Žehre – Hodkovciach, kde v časti kaštieľa vytvorili izby pre turistov. V jednej zo vstupných miestností kaštieľa vytvorili pamätnú izbu Čákyovcov, kde jeden z chovancov zariadenia predstaví návštevníkom históriu kaštieľa i rodu Čákyovcov. Okrem toho si môžu návštevníci pozrieť zaujímavú francúzsku záhradu s kaplnkou, umelými zrúcaninami, márnicu a cintorín, kde sú pochovaní viacerí členovia rodu Čákyovcov.
Okrem prehliadky kultúrno-historickej pamiatky sa môžu návštevníci oboznámiť aj s prácou chovancov, ktorí pracujú v chránených dielňach a vyrábajú rôzne suveníry a remeselné výrobky. „Máme tu otvorené od 9:00 do 16:00. Vstupné je dobrovoľné, sme radi, že ľudia prídu a šíria o nás dobré meno,“ dodal Beňa. Podľa neho je na Slovensku vyše 1 000 kláštorov a kaštieľov, z ktorých väčšina je zapísaná v zozname kultúrnych pamiatok. Vo viac ako 100 takýchto objektoch sa nachádzajú zariadenia sociálnych služieb.