Doba platnosti zbrojnej licencie sa skracuje z neurčitej doby na päť rokov. Doba platnosti zbrojného preukazu zostáva desať rokov, pričom raz za päť rokov sa bude preverovať bezúhonnosť a spoľahlivosť držiteľa zbrojného preukazu a podmienka pobytu na území SR.
Vyplýva to z novely zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorú vo štvrtok schválil parlament. Za jej prijatie bolo 90 poslancov zo 144 prítomných.
Chcú zabrániť teroristickým útokom
Prijaté zmeny majú zamedziť zneužívaniu strelných zbraní na trestnú činnosť súvisiacu najmä s teroristickými útokmi. Novela reaguje na európsku smernicu, ktorou sa medzi zbrane kategórie A, teda zakázané zbrane, zaraďujú ďalšie druhy zbraní, ktoré sú podľa súčasného znenia zákona zaradené v nižších kategóriách.
Ministerstvo vnútra zháňa pre policajtov zásahové vesty, celkové náklady sa pohybujú v tisíckach eur
Ide o zbrane, ktoré sú podľa smernice najnebezpečnejšie a je u nich najväčšia pravdepodobnosť zneužitia na trestnú činnosť. Sú to napríklad zbrane s veľkou kapacitou, teda na 10 alebo 20 nábojov. Zbrane kategórie A, B, C, ktoré boli upravené na zbrane kategórie D, sa ponechajú v ich pôvodných kategóriách z dôvodu, že tieto zbrane boli jednoduchou úpravou opätovne sfunkčnené a boli použité pri teroristických činoch.
Významná pomôcka proti moru ošípaných
Držiteľom zbrojných preukazov skupiny F (na múzejné a zberateľské účely) sa umožní z vybraných zbraní kategórie A, B a C streľba za presne stanovených podmienok.
Africký mor ošípaných ohrozuje aj Slovensko. Prevencia, detekcia a hlásenie prípadov sú pre potlačenie ochorenia kľúčové
Parlament schválil tiež pozmeňujúci návrh, aby sa spomedzi zakázaných doplnkov zbrane čo najskôr vylúčil zameriavač skonštruovaný na princípe noktovízora alebo termovízie. Podľa odôvodnenia tohto návrhu použitie takzvaného nočného videnia pri love diviačej zveri bude významnou pomôckou v boji s africkým morom ošípaných.