BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Elektronické sčítanie je pre Štatistický úrad SR oveľa efektívnejšie, než vyplňovanie klasických papierových formulárov.
„Teoreticky, ak by sčítacie formuláre vyplnili všetci obyvatelia, bolo by už dnes možné publikovať prvé finálne výsledky zo sčítania,“ povedala o historicky prvej možnosti vypĺňať v rámci sčítania obyvateľov, domov a bytov formuláre aj elektronicky predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová.
Z celkového počtu 8 372 264 sčítacích formulárov bolo odovzdaných 563 694 formulárov elektronicky, čo predstavuje 6,73 percenta odovzdaných formulárov. Benkovičová na dnešnej tlačovej besede dodala, že v elektronickej forme bolo najviac sčítacích formulárov vyplnených v slovenskom jazyku (555 654), v maďarskom jazyku 7 437, v rómskom štyri, v rusínskom 40, v ukrajinskom 21 a v anglickom 538.
Do historicky prvého elektronického sčítania v SR sa zapojilo viac žien ako mužov. “Typicky elektronickým sčítaným obyvateľom Slovenskej republiky je slobodná pracujúca žena vo veku 31 až 40 rokov s úplným stredným odborným vzdelaním. Najviac elektronických sčítacích formulárov týkajúcich sa obyvateľov v rámci miest vyplnili obyvatelia v bratislavskej Petržalke, medzi obcami to bola Ivanka pri Dunaji. Ľudia vyplňovali elektronické formuláre najmä počas víkendov. Za dva víkendy bolo vyplnených viac sčítacích formulárov ako počas pracovných dní, ktoré boli na sčítanie vyčlenené,“ dodal Benkovičová.
Call centrum vybavilo od 13. mája do 6. júna celkom 6 830 hovorov, celkovo sa pretelefonovalo 268 hodín. Jeden telefonát trval priemerne 2:20 minúty. Najvyšší počet telefonátov – 597 bol zaznamenaný v pondelok 23. mája. V čase sčítania bolo do centrály ŠÚ SR v Bratislave e-mailom doručených 2 979 otázok, ďalších 2 059 vybavili pracoviská úradu v krajských mestách.
Funkcií sa vzdalo menej než 6% komisárov
Z celkového počtu približne 20-tisíc sčítacích komisárov, ktorí pôsobili na Slovensku, bolo odvolaných alebo sa vzdalo svojej funkcie 1 114. „To je zhruba 5,5 percenta z celkového počtu,“ povedal riaditeľ odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu SR Marián Horecký.
Dodal, že pred samotným sčítaním sa vzdalo 805 sčítacích komisárov. Najviac zmien bolo urobených v Bratislave. Horecký tak reagoval na medializované informácie o „hromadnom vzdávaní sa funkcií sčítacích komisárov.“Sčítacích komisárov vyberali obce, ktoré mali aj riešiť problémy súvisiace s ich prácou. Aj keď im ŠÚ SR poskytol školenie, na ich prácu nemal dosah.
„Tam, kde obce vyberali sčítacích komisárov starostlivo a zodpovedne, kde ich riadili, usmerňovali a koordinovali ich činnosť, tam sa podarilo sčítanie úspešne zvládnuť,“ povedal dnes na tlačovej besede Horecký.
Dôkazom toho je podľa jeho slov počet odovzdaných sčítacích formulárov. Tlačených formulárov typu A (údaje o obyvateľovi – pozn. SITA) bolo odovzdaných 4 923 630, čo spolu s 398 644 elektronickými formulármi predstavuje 5 322 274 odovzdaných vyplnených formulárov.
„Podľa demografickej štatistiky ku koncu februára 2011 mala Slovenská republika 5 436 328 obyvateľov. Ak porovnáme tieto dve informácie, tak bolo odovzdaných 97,9 percenta v porovnaní s počtom obyvateľov,“ dodal. Úplne presné čísla o počte sčítaných osôb však bude možné povedať až po tom, ako budú formuláre vyhodnotené a budú odstránené duplicity.