Dnes na Slovensko prišli zadržiavaní z Guantánama

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Packa, Koch, Kopčik
Foto: Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Dnes v skorých ranných hodinách boli na Slovensko eskortovaní traja ľudia z Guantánama. Informáciu potvrdil hovorca Prezídia PZ SR Martin Korch. „Tieto osoby neboli v kolóne áut, ktorá včera (v nedeľu – pozn. SITA) smerovala do Humenného. Kolóna bola súčasťou krycích opatrení s cieľom zabezpečiť nerušený prevoz týchto ľudí. Polícia nebude komentovať žiadne ďalšie informácie v súvislosti s týmito osobami,“ uviedol Korch.

Na košickom letisku pristálo už v nedeľu lietadlo s ľuďmi, ktorých vzápätí policajný transport previezol do utečeneckého tábora v Humennom. Vzhľadom na bezpečnosť nechcel policajný viceprezident Stanislav Jankovič, ktorého novinári zastihli v tábore v Humennom, okolnosti tejto akcie v nedeľu komentovať.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák 19. januára oznámil, že Slovensko prijme trojicu zadržiavaných z Guantánama. Podľa ministra týmto rozhodnutím Slovenská republika vyjadruje podporu americkému prezidentovi Barackovi Obamovi, ktorý nastolil novú atmosféru v medzinárodných vzťahoch. Pripomenul, že Slovensko malo výhrady k fungovaniu Guantánama, preto privítal rozhodnutie o jeho zatvorení. „Sme súčasťou tohto riešenia,“ uviedol vtedy Lajčák. Zároveň pripomenul, že vláda USA sa obrátila na členské krajiny EÚ so žiadosťou o nájdenie pobytu pre osoby z Guantánama, u ktorých nie je dôvod na stíhanie, ale nemôžu sa vrátiť domov. Lajčák odmietol odpovedať na otázky, z akých krajín trojica zadržiavaných pochádza, ani kde budú umiestnení. Ubezpečil však občanov SR, že sa nemusia obávať o svoju bezpečnosť. Podľa Lajčáka rozhodnutie o prijatie trojici zadržiavaných je prvým oficiálnym vyjadrením slovenskej vlády a doterajšie individuálne vyhlásenia považuje za irelevantné.

Zadržiavaní z Guantánama budú na Slovensku umiestnení do zariadení ministerstva vnútra. Budú strážení, aby nepredstavovali nebezpečenstvo pre občanov SR. Všetci boli podozriví, ale nebol dostatok dôkazov, aby mohli byť obvinení. Slovensko dostalo viacero mien so spismi o zadržiavaných. S tými, ktorí prídu na Slovensko, boli urobené aj pohovory. Sami museli s premiestnením na Slovensko súhlasiť. Jeden z trojice je ženatý a má deti. Rodina by mala za ním pricestovať na Slovensko. Trojica sa bude musieť naučiť po slovensky, dostane ubytovanie a Slovensko sa im postará o prácu. Zadržiavaní nemohli byť vydaní do domovských krajín, pretože im tam hrozili perzekúcie.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav LajčákStanislav Jankovič