PARÍŽ 6. júna (WEBNOVINY) – Španielsky tenista Rafael Nadal a Srb Novak Djokovič si v súlade s očakávaniami v nedeľu zahrajú o trofej na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska 2014 v Paríži. Víťaz bude v pondelok jednotkou svetového rebríčka ATP, získa Pohár mušketierov, 2000 bodov a 1,65 milióna eur. Zdolaného povzbudí prémia 825 000 eur.
Trofeje víťazom dvojhry žien a mužov odovzdajú bývalá americká tenistka Chris Evertová a niekdajší švédsky hráč Björn Borg.
TU.
Líder terajšieho hodnotenia a obhajca titulu Nadal postúpil do finále Internationaux de France deviaty raz vo svojej kariére, vo všetkých ôsmich predchádzajúcich prípadoch uspel. V piatkovom semifinále dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros (25. mája – 8. júna, celková dotácia 25 018 900 eur, antuka) zvíťazil nad Britom Andym Murraym nasadeným ako siedmym v ich 20. vzájomnom súboji za 100 minút úplne suverénne 6:3, 6:2, 6:1. Má nad ním prevahu 15:5, z toho na sypkom podklade 6:0.
Nadala vyzve Djokovič
Djokovič sa do súboja o miestny titul predral druhýkrát po sezóne 2012. Druhý muž počítačového poradia zvíťazil v semifinále nad lotyšským debutantom v takejto fáze na veľkej štvorke Ernestsom Gulbisom nasadeným ako osemnástym za 154 minút 6:3, 6:3, 3:6, 6:3. Dosiahol 30. tohtoročný zápasový úspech. Hrdinu šiestich Majors čaká jubilejný 200. grandslamový zápas, zatiaľ má bilanciu 168:31.
Dvadsaťsedemročný Belehradčan Djokovič naposledy bol na vrchole hodnotenia bol 6. októbra 2013. Proti Nadalovi má skóre 19:22, uspel však v ostatných štyroch dueloch vrátane finále v Ríme 18. mája (4:6, 6:3, 6:3). „Nole“ predvlani v dueli o parížsky titul prehral práve s ľavorukým Malorčanom, minulý rok sa lúčil už v semifinále, keď mu proti Nadalovi nestačilo vedenie 4:2 v piatom sete.
Šarapovová sa na Roland Garros pobije o titul s Halepovou
Halepová si dala zmenšiť prsia, o zákroku hovoriť nechce
Nadal v semifinále nepodcení Murrayho, pozná jeho kvality
Nadal uštedril kanára Ferrerovi, v semifinále ho čaká Murray
Nadal prehral len štyri fiftíny rozohrané svojím prvým podaním
Od utorka 28-ročný Nadal sa na RG radoval z titulu v rokoch 2005 – 2008 a 2010 – 2013. Dosiaľ jedinú miestnu prehru utrpel v osemfinále ročníka 2009 od Švéda Robina Söderlinga. Na tomto podujatí má zápasovú bilanciu 65:1 vrátane aktuálnej šnúry 34 úspechov. O rok mladší rodák zo škótskeho Dunblane Murray sa dostal do semifinále vo francúzskej metropole len druhý raz, premiérovo to bolo v roku 2011 a vtedy podľahol Nadalovi 4:6, 5:7, 4:6.
Nadal 16. mája v Ríme prekonal Murrayho len 1:6, 6:3, 7:5 z manka 2:4 v rozhodujúcom sete, ale tentoraz svojmu nástupcovi na olympijskom tróne nedal šancu. Brejkovú ani jednu, doslova. Sám zužitkoval všetkých 6 možností na príjme, ktoré si utvoril. Na „winnery“ vynikol 24:11 a urobil citeľne menej nevynútených chýb – 15:26. Zvládol 10 z 11 zákrokov pri sieti. Po svojom prvom podaní prehral iba štyri fiftíny. Po tom druhom si pripísal 57 % takto rozohraných loptičiek, Murray iba 34 %. Na body to dovedna bolo 83:43.
„V ostatnom čase som poprehrával niekoľko zápasov, ale s takýmto tenisom by sa mi to nestalo. Bol to zrejme môj najlepší tohtoročný zápas na antuke. Som z toho vážne veľmi, veľmi šťastný – ďalšie finále na Roland Garros, pre mňa to má mimoriadnu hodnotu… Pred pár dňami som tu povedal, že mi to na tréningu išlo tak dobre, ako už dávno nie. Ukázalo sa to dnes?“ položil si Nadal básnickú otázku na tlačovej besede a dodal: „Pre mňa je oveľa vhodnejšie, keď panuje počasie ako dnes a moje údery majú väčšiu rotáciu, rýchlejšie odskakujú. Pomáha to mojej hre. Počínal som si lepšie ako Andy, to je fakt. Mrzí ma to zaňho. Je to totiž hráč, ktorého veľmi obdivujem, mám ho rád. Nie je to tak dávno, čo sa dostával zo zranenia, a už dosiahol veľa dobrých výsledkov. Dobre sa poznáme aj v súkromnej rovine, je to nádherný človek.“
Rivalita pokračuje, to je na nej krásne
Španiel o svojom piatkovom impozantnom výkone skonštatoval: „Uspel som s mojou taktikou, jemu sa nepodarilo vnútiť mi koncept. Keď hráte dobre, ste v stave nachádzať tie správne pozície a primeranú intenzitu. Takéto čosi mi v semifinále išlo. Od prvých úderov jednotlivých fiftínov som nadobúdal prevahu. Darili sa mi forhendy a bolo dôležité, že som podával až takto kvalitne. Pravdou však je aj to, že Andy na svoje pomery porobil na príjme viac chýb ako obvykle.“
Nadal pred finále upozornil: „Novak tu v minulosti popredvádzal kopu pozitívneho. Finále preňho nie je žiadnou novinkou. Má motiváciu prvý raz triumfovať na tomto turnaji. Zároveň ho to však aj dostáva pod tlak. Môj tlak vyplýva z túžby znova vyhrať, mám motiváciu v podobe deviateho titulu. Nevidím v tom veľký rozdiel, hoci sa ocitneme v odlišnej situácii. Netuším, aký vplyv to bude mať na náš zápas. Tú skutočnú rolu však zohrá, komu to pôjde lepšie. Zdolal ma v ostatných štyroch zápasoch, ale dúfam, že sa to nepremietne až priveľmi. ´Momentum´ je na jeho strane a ja sa nádejam, že to ukončím. Rivalita pokračuje a práve to je na nej krásne.“
Strýkom Tonim trénersky vedený Nadal v tejto sezóne inkasoval už tri prehry na „svojom“ sypkom povrchu, čo je najviac od roku 2004. Na úrovni veľkej štvorky zatiaľ má na konte 13 trofejí, prípadnou 14. sa môže dotiahnuť na historickú druhú priečku k Američanovi Petovi Samprasovi. Vedie Švajčiar Roger Federer (17), hrdina parížskej edície 2009.
Murray absolvoval jubilejný zápas
Víťaz 63 turnajov Nadal sa môže stať prvým hráčom s piatimi úspechmi na RG za sebou, štyri zvládol aj Švéd Björn Borg. Na iných položkách veľkej štvorky sa to naposledy podarilo Federerovi (US Open 2004 – 2008).
Murray absolvoval svoj jubilejný 30. zápas na RG (23:7) a zároveň okrúhly 100. na tomto podklade (63:37). Prostredníctvom svojho 14. semifinále na veľkej štvorke osamel na historickej prvej priečke medzi Britmi pred legendárnym Fredom Perrym (13). Stal sa 10. tenistom v „Open Ere“, ktorý na všetkých Majors bol v semifinále aspoň dva razy.
Ani jeden z 28 titulov Murrayho na hlavnej profesionálnej úrovni nepochádza z antuky. Na grandslamovej úrovni triumfoval na newyorských US Open 2012 a Wimbledone 2013. Posledným Britom s akoukoľvek singlovou trofejou z antuky na hlavnom okruhu je už od sezóny 1976 Buster Mottram (Palma de Malorca).
„Súper odohral skvelý zápas, azda nikdy som to proti nemu nemal takto zložité. Nebol som v stave podkúriť mu, z čoho som sklamaný. Takmer nerobil chyby, dobre podával, ja som zle returnoval, na príjme mi nefungoval tajming – jednoduchá matematika… Jeho forhend bol v takýchto podmienkach – značne odlišných proti nedávnemu Rímu – neskutočne tvrdý, loptička odskakovala vysoko, ťažko sa s tým niečo robilo. Keď sa on dostal do dvorca, triafal to blízko k čiaram. Ja som v dobrých pozíciách často chcel priveľa a vyplynulo z toho množstvo chýb. Pred dneškom som strávil na kurte o 4,5 hodiny viac, ale nemám nárok poukazovať na to, pretože som mal kontrolu nad vývojom viacerých zápasov, ktoré mohli trvať kratšie. Ak to teda malo vplyv, potom je to len moja chyba. Už pred stretnutím som vedel, že to bude zložité popoludnie. Očakával som veľa dlhých výmen a behania. Vypálilo to úplne, úplne zle,“ uznal Murray a dodal: „Musím sa rýchlo pozbierať, pretože nie som práve nadšený z toho, ako som zahral.“
Djokovič prekonal bývalého spolužiaka
Djokovič síce v piatok na Dvorci Philippa Chatriera zaostal na „winnery“ 30:40, zároveň však mal oveľa istejšiu ruku – nevynútené chyby 25:44. Celkovo predviedol disciplinovanejší a vyrovnanejší výkon v stretnutí, ktoré trochu zaostalo za očakávaniami. Víťaz premenil polovicu z desiatich brejkbalov, zdolaný len 2 zo 7. Gulbis zvládol 17 z 22 zákrokov pri sieti, Djokovič iba 10 z 21. Lotyš nastrieľal 13 es proti 9.
Srb v otváracom sete odstránil dva brejkbakly v rade za stavu 1:2, sám zužitkoval svoju štvrtú možnosť v nasledujúcej hre. Poistku pridal na returne v deviatom geme. V druhom dejstve sa presadil na príjme pri skóre 4:3. Vzápätí sa dopodával k dvojsetovému náskoku, hoci pustil súpera zo 40:15 na zhodu. V tretej časti pohrozil Lotyš už v druhej hre a mal dokonca dva brejkbaly v šiestej, radoval sa však až v ôsmej. Na servise v deviatej sa vymanil z nepríjemných 15:30. Keď Djokovič odskočil na začiatku štvrtého setu na 2:0, zdalo sa byť hotovo. Gulbis potom okamžite vyrovnal, ale neodolal v ôsmej hre a už zostal bez šance na nápravu.
„Prvé dva sety prebehli dobre. Hral som v nich veľmi solídne, potriafal som veľa returnov, mal som vysokú percentáž podania. V polovici tretej časti som však náhle začal pociťovať fyzickú vyčerpanosť a odvtedy to pre nás oboch bolo na kurte súženie. Také veci sa však na dlhých turnajoch stávajú a dôležité bolo, že som sa z toho dostal. Nejde o nič vážne: len celková únava. Teraz budem mať 48 hodín na regeneráciu a prípravu na finále. Nechcem to ďalej rozoberať,“ povedal Djokovič na tlačovej besede.
„V porovnaní s mojimi predchádzajúcimi zápasmi s Nadalom, najmä tým rímskym, nenastanú zásadnejšie zmeny taktiky. Viem, čo mám robiť, ono sa to však, samozrejme, ľahšie hovorí, ako realizuje. Budem sa usilovať o agresívny prejav, pretože to je jediná možná cesta. Uvedomujem si však, že on na predmetnom kurte dominuje, prehral na ňom zatiaľ iba raz. Má rád ten vizuálny efekt rozľahlosti, ktorý vyvoláva zdanie, že on vráti všetko nazad. Rád hrá na takto priestranných dvorcoch. Je to jeden z dôvodov jeho parížskych úspechov. Za ostatné dva roky sme odohrali viacero tesných a kvalitných duelov vrátane vlaňajšieho miestneho semifinále, v ktorom som v piatom sete podával na náskok 5:3. Vedomie, ako som tu proti nemu bol blízko, mi dodáva oprávnenie veriť, že to tentoraz môžem dokázať. Všetkým nám je jasné, aký je on dobrý na tomto kurte, nie však neporaziteľný,“ skonštatoval Djokovič na margo finále.
„Rozdiel bol dnes v prvom rade v tom, že ja nie som zvyknutý hrať takto významné zápasy. Bolo teda normálne, že som cítil prídavnú nervozitu a zviazanosť. Svojím spôsobom sa teraz vo mne rozľahla úľava, hoci – samozrejme – nie som nadšený z prehry. Pozitívom je, že som napriek tomu a únave dokázal získať aspoň ten tretí set. Podľa mňa to celkovo dnes vôbec nebol nejaký kvalitný tenis. Ja som len pretrvával a snažil som sa udržať loptičku v hre, jemu sa to však zväčša darilo o úder dlhšie. Ani jeden z nás nemal cit pre loptičku, tempo bolo naozaj pomalé. Myslím si, že počas celého duelu som zahral azda len päť fakt čistých úderov vrátane podania. Zdá sa mi, že on bol na tom rovnako. Len útrapy. Novak si však počínal konzistentnejšie, a to najmä v závere. Pokúsim sa zobrať si ponaučenia a prísť na to, ako to nabudúce môže byť lepšie. Určite to chcem využiť ako platformu,“ povedal Gulbis na tlačovej besede a na otázku, ako ďaleko raz môže zájsť, odvetil: „Až do konca – na post jednotky.“
Krok od kariérneho Grand Slamu
Mariánom Vajdom popri nemeckom novom hlavnom koučovi Borisovi Beckerovi trénersky vedený Djokovič zvýšil v bilancii zo vzájomných duelov s 25-ročným bývalým spolužiakom z mníchovskej Akadémie Nikiho Piliča Gulbisom na 5:1. Do piatka naposledy si zmerali sily už v marci 2011 v kalifornskom Indian Wells a Srb vtedy vynikol 6:0, 6:1. Na RG to v roku 2008 vo štvrťfinále bolo 7:5, 7:6 (3), 7:5. Gulbis uspel v januári 2009 v austrálskom Brisbane. Lotyš sa v pondelok premiérovo dostane do Top 10. Dosiaľ najvyššie bol na 17. pozícii, ktorá mu patrí aj teraz.
Djokovič sa v nedeľu môže stať ôsmym tenistom s kariérnym Grand Slamom po Donovi Budgovi, Fredovi Perrym, Rodovi Laverovi, Royovi Emersonovi, Andrem Agassim, Federerovi a Nadalovi. Je len šiestym tenistom v tzv. otvorenej ére (po Agassim, Federerovi, Ivanovi Lendlovi, Nadalovi a Kenovi Rosewallovi), ktorý sa aspoň dvakrát prebojoval do finále na všetkých grandslamových podujatiach. Zahrá si svoje 13. veľké finále (bilancia 6:6), triumfoval na AO 2008, 2011, 2012 a 2013, Wimbledone 2011 a US Open 2011.
Güntherom Bresnikom pripravovaný víťaz májového prípravného podujatia v Nice Gulbis ťahal šnúru deviatich zápasových úspechov (Djokovič teraz má sériu jedenástich vrátane podujatia ATP World Tour Masters 1000 v talianskej metropole). O jeden triumf zaostal za osobným rekordom. Pripomínateľ spisovateľa Hemingwaya mal proti nasadeným hráčom na grandslamových podujatiach úctyhodnú zbierku šiestich úspechov bez prerušenia od prehry s Argentínčanom Juanom Monacom na melbournských Australian Open 2010.
Rafael Nadal (Šp.-1) – Andy Murray (V. Brit.-7) 6:3, 6:2, 6:1 za 100 minút
Novak Djokovič (Srb.-2) – Ernests Gulbis (Lot.-18) 6:3, 6:3, 3:6, 6:3 za 154 minút
2007 Melbourne (Aus.) – Australian Open (GS) tvrdý povrch osemfinále Nadal 6:7 (3), 6:4, 4:6, 6:3, 6:1
2007 Madrid (Šp.) tvrdý povrch osemfinále Nadal 7:6 (5), 6:4
2008 Hamburg (Nem.) antuka osemfinále Nadal 6:3, 6:2
2008 Londýn (V. Brit.) – Wimbledon (GS) tráva štvrťfinále Nadal 6:3, 6:2, 6:4
2008 Toronto (Kan.) tvrdý povrch semifinále Nadal 7:6 (2), 6:3
2008 New York (USA) – US Open (GS) tvrdý povrch semifinále Murray 6:2, 7:6 (5), 4:6, 6:4
2009 Rotterdam (Hol.) tvrdý povrch finále Murray 6:3, 4:6, 6:0
2009 Indian Wells (USA) tvrdý povrch finále Nadal 6:1, 6:2
2009 Monte Carlo (Mon.) antuka semifinále Nadal 6:2, 7:6 (4)
2010 Melbourne (Aus.) – Australian Open (GS) tvrdý povrch štvrťfinále Murray 6:3, 7:6 (2), 3:0 – skreč, Nadal odstúpil
2010 Londýn (V. Brit.) – Wimbledon (GS) tráva semifinále Nadal 6:4, 7:6 (6), 6:4
2010 Toronto (Kan.) tvrdý povrch semifinále Murray 6:3, 6:4
2010 Londýn (V. Brit.) – ATP World Tour Finals tvrdý povrch semifinále Nadal 7:6 (5), 3:6, 7:6 (6)
2011 Monte Carlo (Mon.) antuka semifinále Nadal 6:4, 2:6, 6:1
2011 Paríž (Fr.) – Roland Garros (GS) antuka semifinále Nadal 6:4, 7:5, 6:4
2011 Londýn (V. Brit.) – Wimbledon (GS) tráva semifinále Nadal 5:7, 6:2, 6:2, 6:4
2011 New York (USA) – US Open (GS) tvrdý povrch semifinále Nadal 6:4, 6:2, 3:6, 6:2
2011 Tokio (Jap.) tvrdý povrch semifinále Murray 3:6, 6:2, 6:0
2014 Rím (Tal.) antuka štvrťfinále Nadal 1:6, 6:3, 7:5
2014 Paríž (Fr.) – Roland Garros (GS) antuka semifinále Nadal 6:3, 6:2, 6:1
2006 Paríž (Fr.) – Roland Garros antuka štvrťfinále Nadal 6:4, 6:4 – skreč, Djokovič odstúpil pre problémy s chrbtom
2007 Indian Wells (USA) tvrdý povrch finále Nadal 6:2, 7:5
2007 Miami (USA) tvrdý povrch štvrťfinále Djokovič 6:3, 6:4
2007 Rím (Tal.) antuka štvrťfinále Nadal 6:2, 6:3
2007 Paríž (Fr.) – Roland Garros antuka semifinále Nadal 7:5, 6:4, 6:2
2007 Londýn (V. Brit.) – Wimbledon tráva semifinále Nadal 3:6, 6:1, 4:1 – skreč, Djokovič odstúpil pre zranenie ľavej nohy
2007 Montreal (Kan.) tvrdý povrch semifinále Djokovič 7:5, 6:3
2007 Šanghaj (Čína) – ATP World Tour Finals tvrdý povrch základná skupina Nadal 6:4, 6:4
2008 Indian Wells (USA) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:3, 6:2
2008 Hamburg (Nem.) antuka semifinále Nadal 7:5, 2:6, 6:2
2008 Paríž (Fr.) – Roland Garros antuka semifinále Nadal 6:4, 6:2, 7:6 (3)
2008 Londýn (V. Brit.) – Queen´s Club tráva finále Nadal 7:6 (6), 7:5
2008 Cincinnati (USA) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:1, 7:5
2008 Peking (Čína) – OH tvrdý povrch semifinále Nadal 6:4, 1:6, 6:4
2009 Benidorm (Šp.) – Davisov pohár antuka osemfinále Nadal 6:4, 6:4, 6:1
2009 Monte Carlo (Mon.) antuka finále Nadal 6:3, 2:6, 6:1
2009 Rím (Tal.) antuka finále Nadal 7:6 (2), 6:2
2009 Madrid (Šp.) antuka semifinále Nadal 3:6, 7:6 (5), 7:6 (9)
2009 Cincinnati (USA) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:1, 6:4
2009 Paríž-Bercy (Fr.) tvrdý povrch semifinále Djokovič 6:2, 6:3
2009 Londýn (V. Brit.) – ATP World Tour Finals tvrdý povrch základná skupina Djokovič 7:6 (5), 6:3
2010 New York (USA) – US Open tvrdý povrch finále Nadal 6:4, 5:7, 6:4, 6:2
2010 Londýn (V. Brit.) – ATP World Tour Finals tvrdý povrch základná skupina Nadal 7:5, 6:2
2011 Indian Wells (USA) tvrdý povrch finále Djokovič 4:6, 6:3, 6:2
2011 Miami (USA) tvrdý povrch finále Djokovič 4:6, 6:3, 7:6 (4)
2011 Madrid (Šp.) antuka finále Djokovič 7:5, 6:4
2011 Rím (Tal.) antuka finále Djokovič 6:4, 6:4
2011 Londýn (V. Brit.) – Wimbledon tráva finále Djokovič 6:4, 6:1, 1:6, 6:3
2011 New York (USA) – US Open tvrdý povrch finále Djokovič 6:2, 6:4, 6:7 (3), 6:1
2012 Melbourne (Aus.) – Australian Open tvrdý povrch finále Djokovič 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5), 7:5
2012 Monte Carlo (Mon.) antuka finále Nadal 6:3, 6:1
2012 Rím (Tal.) antuka finále Nadal 7:5, 6:3
2012 Paríž (Fr.) – Roland Garros antuka finále Nadal 6:4, 6:3, 2:6, 7:5
2013 Monte Carlo (Mon.) antuka finále Djokovič 6:2, 7:6 (1)
2013 Paríž (Fr.) – Roland Garros antuka semifinále Nadal 6:4, 3:6, 6:1, 6:7 (3), 9:7
2013 Montreal (Kan.) tvrdý povrch semifinále Nadal 6:4, 3:6, 7:6 (2)
2013 New York (USA) – US Open tvrdý povrch finále Nadal 6:2, 3:6, 6:4, 6:1
2013 Peking (Čína) tvrdý povrch finále Djokovič 6:3, 6:4
2013 Londýn (V. Brit.) – ATP World Tour Finals tvrdý povrch finále Djokovič 6:3, 6:4
2014 Miami (USA) tvrdý povrch finále Djokovič 6:3, 6:3
2014 Rím (Tal.) antuka finále Djokovič 4:6, 6:3, 6:3