BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) – Detské domovy na Slovensku sú plné a takmer 5000 detí u nás vyrastá bez rodiny. Na nepriaznivú situáciu upozorňuje Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar.
Ako na tlačovej besede povedal predseda Úsmev ako dar Jozef Mikloško, situácia v detských domovoch je veľmi komplikovaná. Napriek snahám väčšina detí ide do samostatného života priamo z domova. Dnes ročne odchádza približne 500 detí.
V minulosti to bolo okolo 200. Na zvládnutie samostatnosti je veľmi dôležitá osobnostná príprava. Veľmi dôležitú úlohu v tomto zohrávajú šport a kultúra, ktoré deti učia potrebným návykom, vytvárajú v nich sebavedomie a dodávajú silu nevzdávať sa. Vidíme, že deti, ktoré veľa vystupujú, súťažia sú oveľa samostatnejšie, povedal Mikloško.
Vďaka reforme sú v domovoch pre deti lepšie podmienky pre život
Osobnostný rast detí podporujú aj viaceré akcie, ktoré dlhodobo organizuje Úsmev ako dar. Najznámejšou z nich je Najmilší koncert roka. V poradí 26. ročník prehliadky umeleckých talentov detí z detských domovov a náhradných rodín sa uskutočnil v stredu 25. mája v bratislavskom Divadle Aréna.
Svoje umenie na ňom predstaví približne stovka detí a mladých ľudí, ktorí úspešne prešli regionálnymi postupovými kolami. Športové talenty z radov tzv. domovákov následne preveria športové hry, ktoré sa uskutočnia 3. a 11. júna v areáli atletického štadióna Mladá Garda v Bratislave.
Vďaka reforme sú podľa Mikloška v detských domovoch pre deti lepšie podmienky pre život. Smutným faktom však je, že iba dve percentá chovancov domovov sú úplné siroty, ostané deti majú aspoň jedného rodiča.
V súčasnosti v domovoch prevládajú staršie deti a vekový priemer je 10 rokov, menšie deti sú v profesionálnych rodinách. Iba približne 10 percent detí a mladých je v domove bez súrodencov, väčšinu tvoria veľké súrodenecké skupiny. Úsmev ako dar upozorňuje, že viac ako polovica detí by sa mohla vrátiť domov, ak by to podmienky v rodine dovolili. Ukázal to nedávny prieskum, ktorý Úsmev ako dar uskutočnil spolu s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny.
Keďže podľa informácií organizácie záujem o pestúnsku starostlivosť a osvojenie na Slovensku dlhodobo klesá. „Jediná forma náhradného rodičovstva, ktorá sa rozvíja, je starostlivosť o deti zo strany príbuzných a dieťaťu blízkych ľudí,“ zdôrazňuje Úsmev ako dar. Veľkým prínosom pre chovancov domovov je však transformácia domovov z internátneho na rodinný typ. To umožňuje individuálny prístup a množstvo mladých, čo nemali šťastie vyrastať v svojej biologickej rodine a dostať jej podporu, dnes vďaka tomu úspešne študujú na vysokej škole a napredujú.
Polovica detí by sa mohla do svojich vlastných rodín vrátiť
Faktom je, že polovica detí z detských domovov by sa mohla do svojich vlastných rodín vrátiť, ak by s týmito rodinami niekto pracoval, zdôraznil pre agentúru SITA po tlačovej besede predseda Úsmev ako dar Jozef Mikloško.
V prípadoch detí, čo nie sú úplné siroty, je podľa Mikloška potrebné v prvom rade rozlíšiť, či rodič nemohol, nevedel alebo nechcel. „Najdôležitejšia je práca s tými, ktorí nevedia a tých je veľmi veľa. A tuto je obrovská výzva, ktorá je veľmi dôležitá, celospoločenská – pomôcť vybudovať centrá pre obnovu rodiny,“ konštatoval ďalej pre SITA Mikloško. Doplnil, že podobné centrá pomoci pre rodiny v kríze by privítali napríklad aj sudcovia, ktorí riešia rozvody, starostlivosť o deti.
Mikloško verí, že rozbehnuté projekty umožnia masovejší vznik takýchto centier už na budúci rok. Dovtedy ich obdobu, ktorá dobre funguje vo viacerých krajinách sveta, prevádzkuje aj Úsmev ako dar. Ide o krízové centrá pre obnovu rodiny Dorka v Košiciach, Prešove, Zvolene a Dunajskej Lužnej. Pomáhajú rodinám v hraničných situáciách a doteraz boli úspešné približne v 80 percentách.
pomáha už 33 rokov, od roku 1982 stovkám chovancov domovov, aby sa mohli rozvíjať a po opustení detského domova sa tak dokázali uplatniť v živote aj v spoločnosti. Pomáha nielen chovancom, ale aj tým, čo odídu z detských domovov.
Na aktivity Úsmevu ako dar možno prispieť po celý rok, ale napríklad aj v aktuálnej zbierke „1 deň úsmevu“, ktorá sa koná od 23. mája do 6. júna. Viac informácií možno získať na e-mailovej adrese: info@usmev.sk a na webstránke https://www.usmev.sk/.