Strana Demokrati dnes predstavila svoj program, ktorý je zameraný na jasné prozápadné smerovanie, reformu zdravotníctva, obnovu dôvery v právny štát, ale aj zmeny v sociálnom a odvodovom systéme.
Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023
Sedem oblastí
Zoradený je do siedmich oblastí: Bezpečné Slovensko, Spravodlivé Slovensko, Zdravé Slovensko, Angažované Slovensko, Vzdelané Slovensko, Sociálne Slovensko a Prosperujúce Slovensko. Podľa lídra strany Eduarda Hegera je to program, ktorý nerozdeľuje, ale spája a nie je ani populistický. „My nestrašíme ľudí, nenazývame ľudí pliagou, nesľubujeme im stovky eur a nie sme ani povaľači vlád,“ povedal.
Strany na transparentných účtoch vyzbierali niekoľko miliónov eur, dominuje Smer-SD a nasledujú Hlas-SD a Sme rodina
Heger zdôraznil, že Demokrati majú jasný geopolitický kompas. „Nikdy sme nevajatali. Vieme, že Slovensko patrí na západ a tam aj musí zostať,“ zdôraznil.
Reforma zdravotníctva
Za jasnú prioritu strana pokladá zdravotníctvo. Volebná líderka Demokratov a zároveň lekárka Andrea Letanovská poukazuje na to, že na Slovensku už dlhé roky nemáme v zdravotníctve žiadnu víziu a nerobíme nič proti tomu, aby naši ľudia nezomierali na rovnaké choroby skôr, ako naši susedia.
Ako reálnu hrozbu vníma, že po voľbách sa do zdravotníctva znova môže vrátiť „rozkrádanie a šafárenie, ktoré poznáme zo smeráckych čias.“ Podľa Letanovskej treba okamžite zastaviť exodus mladých lekárov a zabezpečiť ich návrat zo zahraničia. Pacientov na Slovensku čoskoro nebude mať kto liečiť, keďže mladí lekári odchádzajú, zostávajú starí, ktorí čoskoro poodchádzajú do dôchodku.
Šeligu netrápi zlá životná úroveň Slovákov po ich vládnutí, kritizuje SNS
„Urýchlene chceme vybudovať 200 nových ambulancií v regiónoch. Musíme nevyhnutne nevyhnutne skrátiť čas medzi objavením sa príznakov a začatím liečby. Preto zomierajú pacienti skôr, pretože dlho čakajú na začiatok liečby,“ podčiarkla Letanovská. Demokrati pripravujú aj pomoc pre rodiny so zdravotným znevýhodnením.
Valorizácia dôchodkov
Bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál predstavil sériu opatrení, ktorými chce opraviť chyby v sociálnom a odvodovom systéme. „Za veľmi hrubú chybu považujem nedostatočnú valorizáciu dôchodkov. Starodôchodcovia majú dôchodky výrazne nižšie ako tí, čo odchádzajú do dôchodku v týchto rokoch a je to spôsobené nesystémovo nastavenou valorizáciou,“ poukázal Mihál.
Smer a Republika sú zrejme „za vodou“. Ktoré strany majú, naopak, najviac váhajúcich voličov?
Demokrati presadzujú tzv. švajčiarsku valorizáciu, podľa ktorej by sa dôchodcovia mali podieľať na úspechoch slovenskej ekonomiky, a nie mať zamrazenú svoju slabú životnú úroveň. „Treba odstrániť brutálne chyby v invalidných, vdovských a rodičovských dôchodkoch. To všetko sa musí riešiť čo najrýchlejšie,“ dodal.
Dôchodkový pilier
Presadiť chce ústavný zákon o dôchodkovom systéme, ktorého cieľom je garantovať udržateľnosť prvého dôchodkového piliera. Nedostatky sú podľa neho aj v druhom pilieri. Demokrati tiež navrhujú zásadné zvýšenie čistej minimálnej mzdy. Podporovať chcú masívnu výstavbu škôlok aj jaslí a tiež nastaviť systém pomoci pre rodiny tak, aby bol jednoduchší a aby rodiny dostali viac peňazí.
Letanovská označila koalíciu OĽaNO za prepadnutý hlas, podľa Jurinovej strana Demokrati odstúpi sama
„Daňový bonus je dnes nastavený ako špecifická úľava, ktorú využívajú hlavne bohatí. Treba zrušiť nezmyselné podmienky, ktoré tam sú, aby každá pracujúca rodina takýto 140-eurový bonus naozaj dostala,“ povedal Mihál.